27 stycznia 2022

Roboty publiczne dla nietrzeźwych kierowców?

Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wpadła na pomysł walki z pijanymi kierowcami – chce aby odbywali oni przymusowe prace publiczne w oznakowanych kamizelkach. Inicjatywa ta zyskała już akceptację Rzecznika Praw Obywatelskich i możliwe, że pomysłem tym zajmie się Sejm w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni – donosi RMF FM.

Przymusowe prace publiczne mają być sposobem na zawstydzenie i napiętnowanie kierowców, którzy prowadzą samochody pod wpływem alkoholu. Szef Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Grzegorczyk liczy, że ten pomysł ten odstraszy kierowców, którzy siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Okazuje się bowiem, że dotychczasowe kary – 2 lata więzienia i utrata pojazdu – nie przynoszą żadnych rezultatów.

Rada liczy, że w Polsce taki pomysł okaże się skuteczny, ponieważ wprowadzenie podobnych rozwiązań w innych krajach spowodowało spadek liczby nietrzeźwych kierowców o 2/3 w ciągu dwóch lat.

Tylko w ostatni weekend policja zatrzymała na polskich drogach rekordową liczbę pijanych kierowców – 2,5 tysiąca. Większość z nich miała ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.