27 stycznia 2022

Czy zdrożeją bilety kolejowe?

Resort finansów wykreślił z projektu przyszłorocznego budżetu środki na inwestycje w infrastrukturę kolejową – poinformował rzecznik PKP. Decyzja taka oznacza zatrzymanie inwestycji lub podwyżkę cen biletów, nawet o połowę – czytamy w „Życiu Warszawy”. 

Polskie Koleje Państwowe planowały w przyszłym roku inwestycje o wartości trzech miliardów złotych. Z budżetu państwa miał pochodzić miliard. W budżecie zabrakło także środków na pokrycie deficytu przewozów międzywojewódzkich. 

Rzecznik PKP twierdzi, że w efekcie znikną tanie linie kolejowe, specjalne oferty, promocje przewoźników. PKP nie będzie stać na modernizację linii Warszawa – Gdańsk, Wrocław – Poznań, Łódź – Warszawa. Czas podróży na tych odcinkach wydłuży się. Poza tym bez wkładu własnego kolej może stracić prawie dwa miliardy złotych unijnych dotacji na dofinansowanie inwestycji.

W tym roku PKP wydadzą na inwestycje ponad miliard złotych, z czego 325 mln będzie pochodzić z budżetu państwa, 450 mln z budżetu unijnego, reszta ze środków własnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.