27 stycznia 2022

Prawdziwe oblicze Kopernika

Archeolodzy chcą komputerowo odtworzyć prawdziwy wygląd Mikołaja Kopernika. Pomysł zrodził się w związku z prowadzonymi pracami w katedrze we Fromborku, w której słynny uczony został pochowany. Nie wiadomo jednak dokładnie, w którym miejscu złożono ciało kanonika.

Wiadomo, że Kopernik został pochowany w podziemiach katedry, przy filarze z ołtarzem św. Krzyża. Każdy z kanoników był grzebany przy tym ołtarzu, nad którym miał pieczę za życia. Problem w tym, że wielki uczony nie był pierwszym i ostatnim pochowanym w tym miejscu kanonikiem.

Jeśli archeolodzy natrafią na szkielet lub szkielety, które przejdą weryfikację antropologiczną, do akcji wkroczą specjaliści z policyjnego laboratorium kryminalistyki. Dysponują oni programem komputerowym umożliwiającym rekonstrukcję rysów twarzy na podstawie kości czaszki. Pomocne będą wizerunki Kopernika z epoki, gdyż można je będzie porównać z obrazem komputerowym.

Naukowcy podkreślają jednak, że ich głównym celem nie jest poszukiwanie szczątków Kopernika. Ich zadaniem jest zbadanie katedry we Fromborku, ogromnego trójnawowego kościoła o długości 96 metrów, który był użytkowany przez stulecia. Po okresie średniowiecza katedra dalej funkcjonowała, jej wnętrze żyło, a archeologów czeka żmudna praca przy rozwikłaniu pozostawionych śladów. Poszukiwanie kanonika jest celem ubocznym, co nie zmienia faktu, że byłoby wspaniale odnaleźć jego szczątki. Tegoroczne prace to dopiero początek badań, które będą kontynuowane w przyszłym roku. Na ewentualną sensację trzeba będzie długo i cierpliwie poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.