27 stycznia 2022

Koniec ery promów?

Czy era promów kosmicznych dobiegła końca? Prawdopodobnie tak, a przynajmniej na długi czas – NASA postanowiła wstrzymać cały program po tym, jak podczas startu Discovery doszło do usterki poszycia kadłuba. Z promu oderwały się elementy osłony termicznej. Koniec ery promów?

To nie jedyna usterka – w trakcie startu nad rakietą nośną przelatywał ptak. Zderzenie ze startującym kolosem spowodowało odpadnięcie pianki izolacyjnej. Najprawdopodobniej nie doszło do poważniejszych uszkodzeń promu. NASA przypuszcza, że pianka w ogóle nie spadła na Discovery. Po katastrofie Columbii w 2003 roku specjaliści chcą jednak dmuchać na zimne. Cały program promowych lotów został wstrzymany, gdyż uznano go za zbyt niebezpieczny. 

Powrót kosmonautów może odbyć się zgodnie z planem – 7 sierpnia. Na wahadłowcu zostały po raz pierwszy użyte dodatkowe środki bezpieczeństwa, wprowadzone po katastrofie Columbii, takie jak ruchome ramię wyposażone w kamerę, pozwalającą sprawdzić całą powierzchnię promu, a także zestaw, który pozwala na naprawę kosmosie osłony termicznej promu. Właśnie uszkodzenie osłony termicznej spowodowało katastrofę Columbii i śmierć całej jej załogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.