27 stycznia 2022

Coraz cieplej w Europie

Według najnowszych badań ekologicznej grupy WWF, zmiana klimatu przyczynia się do ogólnego ocieplenia i susz na całym terenie śródziemnomorskim. Jeśli wszystko będzie nadal tak samo postępować, spowoduje to również w dalszym etapie straty w rolnictwie i turystyce, śródziemnomorskich potentatach ekonomicznych. Przeprowadzone badania miały na celu przewidzieć klimat w latach 2031 – 2060.

„Raj nie będzie już dłużej rajem. Na całym obszarze zapanuje bardzo wysoka temperatura, i nikt nie będzie chciał spędzać w takim miejscu wakacji. Lasy będą ciągle zagrożone pożarem. Bardzo ciężko będzie się uprawiać taką ziemię” – mówi Jennifer Morgan, dyrektorka projektu zmiany pogody w WWF.

Skutki globalnego ocieplenia odczuwa cała Europa już od paru lat. Wypracowany model pokazuje, że sytuacja będzie się tylko pogarszać. W Hiszpanii i Turcji średnia temperatura może zwiększyć się o 5 stopni Celsjusza w ciągu następnych paru lat.

„Aktualne zmiany to tylko zapowiedź tego co nastąpi w przyszłości. Nie możemy zlekceważyć tych ostrzeżeń. Trzeba działać szybko i zdecydowania” – ostrzega WWF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.