27 stycznia 2022

Seks zdecydowanie nie wirtualnie

Internetowe rozmowy o seksie wydają się polskim internautom bardzo atrakcyjne – o seksie rozmawia via sieć połowa z nich. Jednak zdecydowana większość – aż 97 procent – uważa „wirtualny seks” za niesatysfakcjonujący – wynika z badania prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seks a Internet”, zrealizowanego przez TNS OBOP. 

Badani wskazywali na emocjonalno-erotyczne aspekty korzystania z Internetu, 13 procent wymieniło możliwość porozmawiania o sprawach intymnych, takich o których trudno rozmawia się z innymi w cztery oczy, 12 procent wspomniało o szukaniu bratniej duszy czy wręcz miłości, 11 procent – o sposobności umówienia się na randkę. Osiem procent respondentów jest zdania, iż powodem przebywania w sieci jest możliwość zapoznania kogoś, z kim można się następnie umówić „na żywo”, czyli w tzw. „realu”, zaś dla 4 procent jest to okazja do poznania życiowego partnera.

Połowa internautów, którzy mają na koncie znajomości zawarte w sieci, rozmawia ze swoimi internetowymi znajomymi na tematy związane z seksem. Do najmniej wstrzemięźliwych w kwestii rozmów o erotyce częściej zaliczają się mężczyźni (zaledwie 35 procent takich rozmów nie prowadziło), osoby w wieku 20-24 lata (37 proc.), pozostające w związku nieformalnym (37 proc.), które spotykają się „w realu” z niektórymi ze swych internetowych znajomych (22 proc.) oraz poszukujące w sieci informacji związanych z seksem (27 proc.). Najczęściej szukamy znajomości z płcią przeciwną. 

Jednak podczas gdy rozmowy internetowe o seksie wydają się internautom bardzo atrakcyjne, to wirtualny seks nie może być równie satysfakcjonujący jak seks z rzeczywistym partnerem – uważają tak niemal wszyscy pytani (97 procent). Spośród internautów zapytanych o cele korzystania z Internetu, ponad jedna czwarta przyznaje, że przeszukiwało sieć pod kątem informacji związanych z seksem. Częściej takich informacji poszukiwali mężczyźni, osoby w wieku 20-29 lat, stanu wolnego i korzystający codziennie z Internetu. Natomiast rzadziej informacji związanych ze sferą intymną poszukiwały kobiety i osoby pozostające w związkach małżeńskich.

Internauci najczęściej poszukują w sieci humoru nawiązującego do seksu oraz erotycznych zdjęć, filmów, opowiadań bądź komiksów. Natomiast 29 procent deklaruje zainteresowanie poradami dotyczącymi technik seksualnych, zaś 20 procent – poradami w kwestiach problemów seksualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.