27 stycznia 2022

Co powinna zawierać dobra spiżarka?

W domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach wielu z nas, poza standardowymi pomieszczeniami takimi jak pokój dzienny, pracownia, salon, kuchnia i sypialnia, znajduje się też szczególne miejsce, jakim jest spiżarka. Często nie tylko pod względem zawartości, ale i jak chodzi o efektywność cieplną i całościową charakterystykę spiżarka mocno różni się od całej reszty innych domowych przestrzeni. Mając na względzie powyższe, dosyć oczywiste dla każdego uważnego obserwatora uwarunkowania, pojawia się naturalnie dosyć istotne pytanie, wyrażone i sformułowane w treści przedmiotowego artykułu, a mianowicie wątpliwość, co powinna w zasadzie zawiera dobra, mądrze, rozważnie i ciekawie (ale również praktycznie) zaprojektowana i urządzona spiżarka? W ramach niniejszego tekstu postarajmy się sprostać wyzwaniu i przedstawić propozycję rzeczowej, merytorycznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Zapraszamy do wnikliwej, pogłębionej lektury oraz również o wysuwanie z niej własnych wniosków i do poczynienia na tym polu osobistych przemyśleń!

Przechodząc bezpośrednio do odpowiedzi na pytanie, co powinna zawierać dobrze wykonana spiżarka, należy mieć na uwadze, że jest to przecież miejsce, gdzie będziemy przechowywać wiele rozmaitych produktów spożywczych, gotowych dań i napoi oraz różnorakich półproduktów. Stąd też absolutnie nie powinno dziwić, że w spiżarce z pewnością powinno być względnie sporo szeroko pojętych organizerów przestrzeni, takich jak chociażby regał, witryna, czy też półka. Przydatne mogą też być różnorakie pojemniki za sprawą których będziemy mogli chociażby gromadzić owoce, warzywa, czy innego rodzaju produkty, które życzymy sobie aby pozostawały posegregowane według poszczególnych rodzajów lub odmian.

Dobra spiżarka powinna też zawierać okienko, lufcik lub innego rodzaju przewód powietrzny umożliwiający należyte i sprawne wietrzenie spiżarki. Przechowywane w niej produkty spożywcze powinny być przecież składowane we właśnie przewiewnym, zacienionym i raczej chłodnym miejscu i taka właśnie powinna być dobra, mądrze zaprojektowana spiżarka.

Warto też dodać, że meble spiżarniane powinny być raczej dosyć masywne, ciężkie i umożliwiające pewne utrzymanie stosunkowo dużego ciężaru, jaki idzie w parze z lokalizowaniem tam wszelkiego rodzaju powideł, dżemów, kompotów i innego rodzaju napojów. Ostatnie czego chcemy to usłyszeń przeraźliwy odgłos zawalających się pod własnym ciężarem półek, które łamią się, trzaskając przy okazji cały nasz spiżarniany dobytek!

Podsumowując, projektując spiżarnię naszych marzeń na czele powinniśmy postawić względy praktyczne i bezpieczeństwa przechowywania tam produktów spożywczych, gotowych dań, zapasów i wielu innych akcesoriów kuchennych. Nie musi to być akurat miejsce szczególnie reprezentatywne, skupmy się bardziej na jej użyteczności i ograniczeniu ekspozycji na promienie słońca, które może doprowadzić do łatwego psucia się składowanej tam żywności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.