27 stycznia 2022

Beautiful woman working. Busineswoman in a stylish clothes. Woman standing near window

Od czego zacząć szukanie pracy?

Od czego zacząć szukanie pracy – przed tym pytaniem każdego dnia stają setki osób o różnym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.

Odpowiedź nie jest oczywista ani dla studentów czy absolwentów, stawiających pierwsze kroki na rynku zatrudnienia, ani dla specjalistów w swojej dziedzinie, mających lata w branży za sobą. Oto trzy proste, ale bardzo ważne wskazówki na start poszukiwania pracy.

Szukaj oferty pracy dla siebie

Właśnie słowa „dla siebie” są tutaj kluczowe. Szukaj ofert skrojonych pod Ciebie – pod Twoje doświadczenie zawodowe, umiejętności i predyspozycje. Masowe wysyłanie aplikacji, choć prostsze niż weryfikowanie, kiedy spełnia się wymagania, a kiedy nie, może długo nie przynieść efektów. O wiele lepiej, przeglądając ogłoszenia o pracę, skupiać się na mniejszej ich liczbie, ale wybierać te, które dają większe szanse na sukces. Na początku dobrze jest też sprawdzić rynkowe realia, porównać średnie zarobki na stanowiskach, dowiedzieć się, jakie są poszukiwane zawody w Twojej branży. To również bardzo ważne, jeśli chcesz się przebranżowić – wchodząc w zupełnie nowe realia, warto wnikliwie je poznać, ocenić swoje szanse na rynku zatrudnienia.

Pomocnym narzędziem w szukaniu nowego zajęcia jest portal z ofertami pracy. Takich stron jest w Polsce kilka, warto wybrać serwis oferujący użytkownikom narzędzia przydatne w rekrutacji. Świetny przykład stanowi praca.pl. W serwisie tym znajdziesz przede wszystkim obszerną bazę aktualnych ofert zatrudnienia. Warto wiedzieć, że nim ogłoszenie zostanie opublikowane, podlega weryfikacji, dlatego możemy mieć pewność, że przesłanie danych osobowych i CV jest w pełni bezpieczne. Na portalu istnieje też możliwość założenia darmowego konta kandydata, wygenerowania profesjonalnego życiorysu, włączenia powiadomień o nowych ofertach. To wszystko bardzo ułatwia poszukiwanie.

Wybierając oferty, warto też uważnie sprawdzać, co proponuje firma. To, że Ty spełniasz wymagania pracodawcy, nie oznacza, że on zawsze spełni Twoje! I nie chodzi wyłącznie o kwestie finansowe – zarobki są zazwyczaj negocjowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Z ogłoszenia dowiesz się natomiast, czy pracodawca daje możliwość pracy w trybie home office (na praca.pl możesz przefiltrować anonase, wybierając wyłącznie takie oferty), jakie są benefity, czas pracy itd. Przed rozmową zajrzyj koniecznie na fanpage czy firmową stronę potencjalnego pracodawcy – dowiesz się z nich, jaka atmosfera panuje w firmie, jakie są jej ostatnie sukcesy.

Stwórz profesjonalne CV

Profesjonalne, czyli jakie? Przede wszystkim dopracowane. Nie można zapomnieć o obowiązkowych elementach – danych kontaktowych, informacji o wykształceniu, doświadczeniu, znajomości języków obcych.

Zadbaj o styl, przejrzysty układ treści. Niech całość będzie estetyczna i spełnia wymagania formalnego dokumentu, jakim w końcu jest życiorys. Możesz skorzystać z kreatora CV na praca.pl, uzupełnić wymagane dane, zapisać plik na swoim koncie albo ściągnąć w formacie PDF.

W niektórych branżach – np. mediach, rozrywce, warto postawić na oryginalność, przygotować życiorys, który będzie zaskakujący i pokaże Twój styl. Jeśli aplikujesz do IT, jesteś grafikiem albo fotografem miej pod ręką także portfolio Twoich najlepszych prac. CV może mieć np. formę strony internetowej czy bloga. Gdy planujesz przygotować je właśnie w ten sposób, musisz mieć na uwadze przede wszystkim wygodę korzystania przez rekrutera z dokumentu – wszystko musi być widoczne i łatwo dostępne.

Miej pozytywne nastawienie

Przyda ci się ono na każdym etapie rekrutacji – zarówno na początku, gdy przeglądasz wstępnie oferty pracy, jak i później – przed rozmową o pracę. Pozytywne nastawienie, wiara we własne możliwości i to, że tuż za rogiem czeka na Ciebie praca marzeń, pomoże utrzymać motywację. 

Dlatego podchodź do sprawy zadaniowo, opracuj plan poszukiwania, systematycznie śledź pojawiające się oferty. A jeśli ogarnie Cię zniechęcenie, pomyśl, jakie zmiany w Twoim życiu może przynieść nowa praca. Nie bój się także prosić o pomoc. Co więcej, rodzina oraz znajomi – bliżsi i dalsi – są nieocenionym źródłem informacji o wakatach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.