27 stycznia 2022

Garaż do wynajęcia – czy należy zgłaszać? Gdzie dodawać ogłoszenia wynajmu?

Garażowany samochód zachowuje swój dobry stan dłużej niż ten parkowany pod chmurką, m.in. dlatego, że promienie słoneczne latem i opady śniegu czy gradu zimą niszczą lakier. Nie każdy ma możliwość postawienia garażu na swojej działce lub korzystania z podziemnego parkingu, mieszkając w bloku.

Jeśli natomiast Ty dysponujesz garażem, z którego nie korzystasz, np. kupiłeś garaż podwójny, ale aktualnie wystarcza Ci tylko jedna część, rozważ wynajem.

Wynajęcie garażu to sposób, aby zarobić dodatkowo nawet kilkaset zł miesięcznie – w zależności od lokalizacji, dostępności miejsc postojowych na osiedlu itd. Gdzie możesz opublikować darmowe ogłoszenia z Twoją propozycją? Jak wyglądają kwestie podatkowe w przypadku umowy najmu nieruchomości?

Czy garaż trzeba zgłaszać?

To pytanie zadają sobie osoby, które chcą na własnej działce postawić garaż blaszany, betonowy czy każdy inny, ale też ludzie planujący wynajem. Co w tym drugim przypadku trzeba wiedzieć, aby nie podpaść fiskusowi? Czy wynajem garażu bez podatku jest dopuszczalny?

W przypadku wynajmu garażu zgłoszenie do urzędu skarbowego nie jest obowiązkowe. Trzeba jednak pamiętać, że za udostępnienie miejsca postojowego będziesz pobierać pieniądze, a więc uzyskasz z tej działalności przychody i te trzeba już z US rozliczyć.

Można zastosować jedną z dwóch form opodatkowania:

  1. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w wysokości 8,5%,
  2. opodatkowanie na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej –  stawki 18% i 32%.

Gdy zdecydujesz się na wynajem garażu i opodatkowanie na zasadach ogólnych, nie musisz zgłaszać się do urzędu skarbowego z tą informacją. Jeśli zaś chcesz rozliczać się ryczałtem, to do 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym otrzymasz pierwszy przychód z najmu (albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód osiągniesz w grudniu), należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Zastanów się, jakie ponosisz wydatki związane z wynajmem garażu. Koszty uzyskania przychodu w przypadku skali pomniejszają podstawę opodatkowania (dochód to przychód minus koszty uzyskania przychodu). Dla rozliczeń ryczałtem nie mają natomiast znaczenia. 

Wynajem garażu – gdzie dodać ogłoszenie?

Masz kilka możliwości. Przede wszystkim miej na uwadze, że garaż do wynajęcia zainteresuje jedynie osoby z najbliższej okolicy, sąsiadów, mieszkańców okolicznych bloków czy domów. Nikt nie będzie przecież odprowadzał auta na drugi koniec miasta, by tracić czas na dojazdy do domu np. komunikacją miejską. Możesz więc wywiesić swoją ofertę na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych bądź słupach ogłoszeniowych na osiedlu. To propozycja dla tradycjonalistów. Szanse na szybkie znalezienie najemcy zwiększysz, korzystając z internetu.

Strony do wystawienia ogłoszeń są w większości łatwe w obsłudze, dlatego bez problemu dodasz swoją ofertę. Wybierz portal, który działa lokalnie – dzięki temu trafisz do osób zainteresowanych garażem – i który umożliwia dokładnie filtrowanie anonsów. Te warunki spełnia serwis abc.pl. To ogólnopolski, wielobranżowy portal ogłoszeń, nastawiony na łączenie ogłoszeniodawców i kupujących – czy w tym przypadku – wynajmujących w najbliższej okolicy. Na stronie znajdziesz 20 kategorii ofert. Ogłoszenia wynajmu garażu na abc.pl znajdują się w sekcji Nieruchomości i kolejno Garaże i parkingi.

Aby dodać swoją propozycję, wystarczy kliknąć DODAJ OGŁOSZENIE ZA DARMO i wypełnić krótki formularz. W ofercie określ powierzchnię, zaznacz, czy wynajmującym jest osoba prywatna, czy agencja. W opisie ujmij jak najwięcej informacji. Opisz, ile aut zmieści się w garażu, jaka jest dokładna lokalizacja, czy można korzystać z kanału itd. Określ cenę. Jaką kwotę podać? To zależy przede wszystkim od lokalizacji. Przykładowo koszt miesięcznego wynajmu garażu na warszawskich osiedlach może wynosić nawet 500-600 zł. W mniejszych miejscowościach to jednak stawki zupełnie nieosiągalne. Przejrzyj więc inne ogłoszenia w Twojej okolicy, co ułatwi Ci podanie racjonalnej ceny. Warto zamieścić także zdjęcia miejsca postojowego, najlepiej bez zaparkowanego tam samochodu. Na koniec podaj dane kontaktowe – wystarczy imię oraz e-mail – oraz zaznacz lokalizację. Gotowe! Z abc.pl szybko i bezproblemowo znajdziesz najemcę Twojego garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.