27 stycznia 2022

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę dziecięcego?

Zdarza się, że rozwój psychiczny dziecka nie przebiega tak, jakby życzyli sobie tego rodzice. Jeżeli dochodzi do niepokojących zachowań czy problemów w nauce, zdecydowanie warto poszukać przyczyn i rozwiązań u specjalisty. Jak wybrać dobrego psychoterapeutę i na które kryteria należy zwrócić szczególną uwagę?

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to najprościej mówiąc – osoba, która zajmuje się prowadzeniem psychoterapii. Dobry specjalista powinien skutecznie zdiagnozować przyczyny powstawania problemów emocjonalnych i zaproponować skuteczne rozwiązania, które znacznie poprawią komfort życia dziecka. Jednak wybór odpowiedniego eksperta bywa trudny, gdyż w Polsce sytuacja prawna związana z zawodem psychoterapeuty nie jest jeszcze uregulowana. 

W Ministerstwie Zdrowia trwają pracę nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych. Wiele wskazuje na to, że zostaną określone jasne wymagania, dzięki którym znacznie łatwiej będzie sięgnąć po usługi zaufanego specjalisty. Należy jednak podkreślić, że istnieją już organizacje, które certyfikują profesjonalnych psychoterapeutów. 

W jakich sytuacjach może pomóc psychoterapeuta?

Psychoterapia może być stosowana nawet u dzieci w wieku kilku lat. Jeżeli tylko rodzic obserwuje niepokojące objawy związane z trudnościami w nawiązywaniu lub utrzymaniu relacji społecznych, warto udać się po pomoc. Niekiedy wystarczy krótka konsultacja, aby znaleźć rozwiązanie problemu, a innym razem niezbędne będą dalsze kroki i cykliczne spotkania.

Na dzieci czyha również wiele innych kłopotów. Warto pamiętać, jak bardzo rozwija się dziś technologia i jak chętnie pociechy z niej korzystają. Uzależnienie od komputera czy smartfona może doprowadzić do kłopotów z nauką oraz wycofywania się z realnych znajomości. Ponadto zdarza się, że najmłodsi padają ofiarą różnych zachowań związanych z cyberprzemocą. 

Zaburzenia psychiczne mogą być wywołane odejściem bliskiej osoby lub innym traumatycznym przeżyciem. Warto wtedy obserwować dziecko, aby odróżnić naturalny w takich sytuacjach smutek od długotrwałych kłopotów emocjonalnych. W razie potrzeby należy jak najszybciej skontaktować się z ekspertem, który pomoże rozwiązać problem.

Jak wybrać usługi sprawdzonego psychoterapeuty?

Przed dokonaniem wyboru dobrego psychoterapeuty dziecięcego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów. Najlepiej sięgnąć po usługi doświadczonych specjalistów, którzy wyróżniają się ekspercką wiedzą. Wielu z nich jasno informuje na swoich stronach internetowych o ukończonych kursach czy zdobytych certyfikatach.  

Bardzo ważne jest praktyczne doświadczenie przy pracy z dziećmi. Dziś z powodzeniem można znaleźć eksperta, który specjalizuje się właśnie w pomocy najmłodszym i zdecydowanie warto z tego wsparcia skorzystać. Należy również wybierać psychoterapeutów, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami wśród rodziców. To świadczy o otwartości na kłopoty dzieci, empatii, cierpliwości oraz wysokiej skuteczności w rozwiązywaniu problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.