27 stycznia 2022

Osuszanie i oczyszczanie sprężonego powietrza – rozwiązania

W skład sprężonego powietrza wchodzi nie tylko woda, ale również wiele różnego rodzaju zanieczyszczeń. Należą do nich zanieczyszczenia stałe, zużyte produkty, brud, bakterie i sporo innych. Połączenie tak wielu różnorakich czynników wpływa bardzo negatywnie na całe urządzenie oraz żywotność narzędzi. Na szczęście dzięki specjalistycznym osuszaczom powietrza można uzyskać prawidłowy poziom wilgotności. O tym czym są osuszacze i filtracja piszemy między innymi poniżej.

Osuszanie sprężonego powietrza

Korozja to częsty powód awarii wszelkich urządzeń – w tym także kompresorów. Jest ona efektem wspomnianej wcześniej dużej wilgotności powietrza. Dlatego też tak istotne jest to, aby jak najskuteczniej pozbyć się zalegającej wody znajdującej się w sprężonym powietrzu. W jaki sposób można dowiedzieć się, jaki jest stopień zanieczyszczenia? Tutaj z pomocą przychodzi nam punkt rosy, który precyzyjnie wskazuje jego poziom. Skraplanie gazu może zostać oczywiście rozpoczęte w momencie osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Z im niższą wartością będziemy mieli w tym względzie do czynienia, tym mniejsza będzie ilość cząsteczek wody znajdujących się w sprężonym powietrzu. Chociaż wstępnie usuwana jest ona w czasie filtracji, to czasami może nie być to wystarczające. Dlatego też stosuje się tu osuszanie właściwe, które odbywa się w specjalnie zaprojektowanych do tego celu sprzętach. Jeśli natomiast potrzebujemy osiągnąć punkt rosy o wartości 0°C oraz lepszą klasę powietrza, to wówczas niezbędne będzie użycie osuszaczy absorpcyjnych cechujących się wyjątkową skutecznością działania. Całkowite osuszenie sprężonego powietrza można natomiast uzyskać poprzez zastosowanie osuszaczy ziębniczych.

Oczyszczanie sprężonego powietrza

Sprężone powietrze oraz gazy muszą być często poddane procesowi oczyszczania. Podczas niego uwalniane jest ono nie tylko od różnego rodzaju cząstek stałych, ale również wszelkich mikroorganizmów. Skuteczność tego działania może zależeć też od użytych do tego celu filtrów. Ciekawostką może być to, że niektóre z modeli dostępnych na rynku oferują możliwość przeprowadzenia oczyszczania z dokładnością aż do 0,01 mikrona. Gdy natomiast istnieje potrzeba filtrowania cieczy, to wówczas sprawdzą się specjalne filtry zapewniające klarowanie, stabilizację lub sterylizację zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami. Pisząc o oczyszczaniu, należy również koniecznie wspomnieć o usuwaniu cząstek oleju z medium roboczego. W tym celu używa się specjalnie zaprojektowanych odolejaczy. Oczywiście wielu osobom może wydawać się, że taki kondesat smarów oraz wody jest usuwany w czasie filtracji, lecz jak pokazuje praktyka, nie jest to wystarczające. Szczególnie dużą wagę należy przykładać do tego zagadnienia w sektorach wymagających idealnej czystości medium, takich jak przemysł farmaceutyczny, spożywczy czy też medyczny. Samo odolejanie odbywa się w trzech etapach obejmujących najpierw wstępną filtrację, a następnie filtrację dokładną oraz oczyszczenie przy wykorzystaniu filtrów zawierających węgiel aktywny. Każdy z nich jest rzecz jasna niezbędny w całym procesie.

Na koniec pamiętajmy, aby używać tylko wysokojakościowego sprzętu. Nie każdy np. filtr sprężonego powietrza będzie równie skuteczny. Wyłącznie prawidłowa technika działania i odpowiednie produkty sprawią, że i filtracja i oczyszczanie przebiegną bez zakłóceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.