27 stycznia 2022

Jak szybko i skutecznie pozbyć się osadu z czajnika?

Czajnik bezprzewodowy wydaje się być urządzeniem niemal bezobsługowym. Wystarczy nalać do niego konkretną ilość wody i włączyć. Urządzenie po osiągnięciu przez wodę temperatury wrzenia samoczynnie wyłączy się. Niestety wbrew pozorom nawet o taki czajnik trzeba zadbać. W przeciwnym wypadku drastycznie zmniejszymy jego wydajność grzewczą i doczekamy się wyższych rachunków za energię elektryczną. Co jest tego powodem? Okazuje się, że problemem jest sama woda, a w zasadzie związki mineralne, które wytrącają się z niej, tworząc widoczny osad.

Dlaczego należy odkamieniać czajnik?

Użytkownicy czajników niejednokrotnie zaniedbują urządzenia, ponieważ nie są świadomi negatywnych skutków, jakie niesie za sobą osadzanie się warstwy kamienia. Osad ten powoduje przede wszystkim zmniejszenie wydajności grzewczej urządzenia. W konsekwencji czego woda gotuje się o wiele dłużej, a czajnik pobiera w tym czasie więcej energii elektrycznej.

Druga kwestia to wpływ osadu z kamienia na smak i zapach gotowanej wody. Dla części osób może nie stanowić to problemu, jednak niektórzy mogą odczuć zmieniony smak kawy czy herbaty. Trzecim powodem, dla którego warto regularnie odkamieniać czajnik jest zwyczajnie jego wygląd. Osad sprawia, że niegdyś lśniący niczym lustro czajnik, staje się w środku matowy i chropowaty. Na szczęście istnieje szereg różnych sposobów na odkamienienie czajnika, które są bardzo szybkie i skuteczne.

Sposoby na pozbycie się kamienia

Aby szybko i sprawnie pozbyć się osadu z czajnika, warto sięgnąć po naturalne środki odkamieniające. Do takich zalicza się chociażby ocet. Wystarczy zmieszać go z wodą pół na pół i przelać do czajnika. Następnie pozwolić na zagotowanie się całej mieszanki i odczekać kilka godzin. Po wszystkiemu wylewamy zawartość czajnika i solidnie go przepłukujemy, ponieważ ocet pozostawia dość charakterystyczny zapach. Jak odkamienić czajnik gdy nie mamy pod ręką octu?

Wtedy możemy wykorzystać sok z cytryny, kwasek cytrynowy lub sodę oczyszczoną. Każdy z tych sposobów jest dobry i naturalny. Oczywiście w sklepach można kupić specjalne odkamieniacze w formie proszku lub płynu, które cechują się największą skutecznością i potrafią odkamienić czajnik w zaledwie kilka minut. Niemniej jednak mogą one zawierać różne substancje wspomagające, przez co czajnik należy dosyć solidnie przepłukać.

Więcej informacji na temat odkamieniania czajnika i ekspresu do kawy znajdziesz w serwisie Joblife.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.