27 stycznia 2022

Kim są krasnale i skrzaty wrocławskie?

Jednym z symboli stolicy Dolnego Śląska są krasnale i skrzaty wrocławskie. Chociaż nie wiadomo do końca skąd się wzięły, przechadzając się ulicami Wrocławia, można ich spotkać już blisko 400!

  1. Skąd się wzięły Wrocławskie krasnale?
  2. Krasnale i skrzaty Wrocławskie w bajkach i opowiadaniach

Sława wrocławskich krasnali obiegła całą Polskę, dlatego władze miasta inwestują w ich historię. Co roku we wrześniu odbywa się festiwal krasnoludków, podczas którego można zaprzyjaźnić się z tymi stworzeniami. Na każdego, kto chce poznać je bliżej, czekają również wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem, których trasa wiedzie m.in. przez znane miejsca pobytu krasnali, np. po ulicy Świdnickiej, moście piaskowym czy Uniwersytecie Wrocławskim.

Skąd się wzięły Wrocławskie krasnale?

Na temat tego, jak i kiedy krasnoludki i skrzaty wrocławskie przywędrowały do miasta stu mostów, krąży wiele legend. Prawdę zna zapewne jedynie Papa Krasnal, jednak wśród mieszkańców krążą liczne domysły. Jeden z nich mówi, że zabawne skrzaty przybyły na ratunek mieszkańcom, kiedy tych nękał złośliwy chochlik. Z kolei inny opowiada, że krasnale są tworem Pomarańczowej Alternatywy, czyli ruchu walczącego z absurdalną, komunistyczną rzeczywistością. Jeszcze inny zakłada, że krasnale pojawiły się na tych ziemiach wraz z pierwszymi Wrocławianami, kiedy Wrocław był jeszcze niewielką wioską. Niezależnie od tego, jaka jest prawda, stolica Dolnego Śląska zyskała miano miasta krasnali i to właśnie te niewielkie stworzenia są jedną z największych atrakcji dla turystów spacerujących po ulicach miasta.

Krasnale i skrzaty Wrocławskie w bajkach i opowiadaniach

Figurki krasnali i krążące na ich temat legendy stały się inspiracją dla pisarzy, którzy tworzą piękne opowiadania dla młodszych i starszych wielbicieli krasnali. Nie są to jednak zwyczajne historie o skrzatach, ale magiczne bajki opowiadające o losach krasnali, opatrzone ciekawymi ilustracjami i mapami. Każdy, kto chce poznać ich historię i zaprzyjaźnić się z nimi, powinien sięgnąć po jedną z kluczowych pozycji literackich.

Ciekawe książki o krasnoludkach i skrzatach to swoistego rodzaju przewodnik miejski po Wrocławiu, widziany oczami maleńkich istot. Można tam znaleźć interesujące historie oraz ciekawostki, np. czym różnią się krasnale od skrzatów, jak pierwsze krasnale przywędrowały do Wrocławia oraz dlaczego tak dobrze im się tutaj mieszka. Obecnie niemal każdy może zaprosić do siebie te urocze stworzenia – aby postać małego skrzata stała w okolicy, wystarczy uzyskać na to zgodę właściciela terenu i zamówić figurkę krasnala u rzeźbiarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.