27 stycznia 2022

Kwota wolna od podatku w ramach Polskiego Ładu

Jedną z najważniejszych zmian jakie pojawią się w ramach Nowego Ładu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz zmiana progów podatkowych, które dotyczą osób rozliczających się według tak zwanej skali podatkowej.

W tej chwili kwota wolna od podatku wynosi osiem tysięcy złotych, ale musimy pamiętać, że podana kwota nie obejmuje wszystkich podatników, a jedynie tych najmniej zarabiających (w zasadzie dorabiających). Otóż zgodnie z obowiązującym obecnie ładem prawnym mogą korzystać z niej tylko Ci, których cały roczny dochód nie przekracza właśnie ośmiu tysięcy złotych. Z drugiej strony dla osób zarabiający naprawdę dobrze, których roczny dochód przekracza 127001 zł ulga nie obowiązuje wcale.

Z całą pewnością obowiązujący system wymagał pewnych poprawek i zgodnie z założeniami Polskiego Ładu kwota wolna od podatku zostanie znacznie podwyższona i ujednolicona w taki sposób, że do pewnej granicznej kwoty każdy bez względu na osiągane dochody będzie mógł skorzystać z tej samej kwoty wolnej od podatku.

Ma być to kwota równa 30 tysięcy złotych, a więc wszyscy zarabiający do 2500 złotych miesięcznie będą zupełnie zwolnieni z obowiązku zapłacenia podatku.

Niemniej nawet w takiej sytuacji nie zostajemy zwolnieni z obowiązku składania corocznych rozliczeń i deklaracji podatkowych. Będzie ewentualnie następował zwrot nadpłaconego podatku przez naszego pracodawcę, ale to już znamy.

Dla klientów księgowych równie ważna zmianą jest zmiana progów podatkowych. Do tej pory niższa stawka podatkowa o wartości 17% obowiązywała do kwoty 85 528 zł rocznego dochodu. Powyżej tej kwoty obowiązywała bardzo wysoka stawka 32%.

Po zmianach nadal będzie istniał pierwszy i drugi próg podatkowy, ale drugi próg zaczynać się będzie dopiero od kwoty wynoszącej 120 tysięcy złotych rocznego dochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.