27 stycznia 2022

Stylish gray sink with metal faucet on modern kitchen with wooden tabletop and plants. Stylish kitchen furniture in grey color in scandinavian style. New sink

Zlewy granitowe – charakterystyka

Jaki zlewozmywak pasuje zarówno do wnętrz w nowoczesnym, loftowym lub minimalistycznym stylu, jak i do tych klasycznych, eklektycznych czy glamour? Ten wykonany z granitu. W zależności od kształtu, koloru oraz dobranych akcesoriów sprawdzi się w prawie każdej kuchni. Co można uznać za wady, a co za zalety zlewów granitowych? Jak dbać o tego typu zlewozmywaki? Czym trzeba je czyścić, żeby nie osadzał się na nich kamień i brud?

Zlewozmywaki do kuchni mogą być wykonane ze stali, z ceramiki lub granitu. Granitowe nazywane inaczej kamiennymi produkuje się z materiału kompozytowego – mieszanki piasku kwarcowego czasami łączonego z ceramiką, żywicy akrylowej albo poliestrowej oraz barwników. Kolorowe pigmenty sprawiają, że bez problemu da się uzyskać wiele odcieni szarości, brązów i beży, a oprócz tego stworzyć śnieżnobiałe lub czarne zlewozmywaki do kuchni. Paleta kolorów jest naprawdę duża. W zależności od producenta i modelu możemy wybierać spośród kilku albo nawet kilkunastu barw. Dzięki temu łatwo da się znaleźć zlew idealnie pasujący do naszego wnętrza.

Zlewozmywaki granitowe występują zarówno w wersji jedno-, jak i półtora lub dwukomorowej, z ociekaczem albo bez. Można kupić modele okrągłe, prostokątne, kwadratowe czy przeznaczone do szafek narożnych. Jeżeli chodzi o typ, dostępne są nie tylko te najpopularniejsze wpuszczane w blat lub montowane na równi z blatem, lecz także nakładane i podwieszane.

Gdzie kupić zlewozmywaki granitowe do kuchni? Sprawdź szeroki asortyment zlewów i akcesoriów: https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/zlewozmywaki-granitowe/

Zalety zlewów granitowych

Co należy do zalet zlewów z granitu? Odporność na wysokie i niskie temperatury oraz na zarysowania czy odpryski. Do granitowego zlewu można wlewać zarówno wrzątek czy gorący olej, jak i lodowatą wodę. Na jego trwałość nie wpływają również kwasy czy ługi. Dodatkowo nawet, jeżeli przy myciu naczyń wypadnie nam nóż albo ciężki garnek, zlew nie powinien ulec uszkodzeniu. Wytrzymałość tego typu zlewozmywaków sprawia, że mogą być wykorzystywane przez długie lata i to jest ich największy atut.

Oprócz tego zlewy granitowe pasują do każdego rodzaju wnętrz. Modele nakładane w białym lub beżowym kolorze sprawdzą się w kuchniach rustykalnych, wersje podwieszane o czarnej barwie wpiszą się w styl loftowy, a te wpuszczane w blat w odcieniach szarości doskonale wpasują się w klimat nowoczesnej kuchni.

Czy to rozwiązanie ma wady?

Zlewy kuchenne z granitu mają też swoje wady. Największą jest cena – nawet kilkukrotnie wyższa w porównaniu do zlewozmywaków wykonanych ze stali. Za niewielki jednokomorowy model trzeba zapłacić od kilkuset złotych w górę, a za duży narożny nawet ponad 3 lub 4 tysiące. Do tego dochodzi jeszcze koszt baterii.

Uwaga również na granitowe zlewy w jasnych kolorach – mogą się na nich pojawiać przebarwienia po kawie, herbacie czy winie. Na szczęście da się je łatwo usunąć, ale przy tego typu zlewozmywakach ważne jest regularne czyszczenie.

Jak czyścić zlewy granitowe?

Skoro jesteśmy przy tym temacie warto dodać, że do czyszczenia zlewów granitowych zazwyczaj wystarcza ciepła woda z płynem do mycia naczyń. Większe zabrudzenia lub przebarwienia można usunąć, stosując specjalne preparaty do granitu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.