Recenzja książki to nic innego jak ocena dzieła artystycznego w sposób obiektywny i ciekawy. Przedmiotem recenzji mogą być zarówno utwory literackie jak i dzieła naukowe, muzyczne, teatralne, wystawowe. W dzisiejszym artykule, skupimy się jednak na książkach i tym jak recenzja powinna być napisana aby była naprawdę wartościowa i atrakcyjna dla czytającego odbiorcy.
1. Jakie są cechy dobrze napisanej recenzji książki?
2. O czym pamiętać w przypadku powieści recenzowanej?
Jakie są cechy dobrze napisanej recenzji książki?
W przypadku książki jak i innych dzieł kultury, recenzja ma pewną określoną formę i powinna zawierać odpowiednie elementy, które podkreślą jej jakość. Przedstawiamy poniżej to co powinno znaleźć się w dobrze napisanej analizy, która będzie wartościowa dla odbiorcy i nie stanie będzie jednocześnie stratą cennego czasu.
Przede wszystkim, recenzja powinna mieć konkretnie opisany rodzaj. To niesamowicie istotne aby zaznaczyć odbiorcy, bo ogromną różnice stanowi chociażby to, czy analizowana jest książka z literatury dla kobiet czy materiał naukowy. Dodatkowo bardzo ważne jest jaki rodzaj przedstawionej oceny. Dlaczego? Podobnie jak w przypadku rodzaju, recenzent powinien konkretnie określić materiał, do którego będzie tworzył analizę.
W przedstawieniu dzieła literackiego, nie chodzi też o przepisanie książki, ponieważ takie postępowanie może znudzić i zniechęcić czytelnika. To wpływa na przesyt treścią, której jeszcze nie zdążył przeczytać. Recenzja ma być oceną danej osoby a nie jej wnikliwym omówieniem całości. Bardzo dobrym posunięciem w tym wypadku, jest też wykorzystanie tytułu inaczej nagłówka. Zwrócenie uwagi i wybór tej konkretnie recenzji, to połowa sukcesu.
Kolejna kwestia to przemyślenie jak ma się czuć odbiorca a nie recenzent. Dlaczego? Ocena dzieła literackiego to rzeczywiście przedstawienia swoich odczuć z nim związanych, jednak kluczowe jest nie pokazanie siebie, a opisanie tego w taki sposób, żeby czytelnik mógł dołożyć do tego własne odczucia, nie męcząc się przy tym czytaniem. Bardzo ważne jest aby recenzje nie były nużące ale merytoryczne, ciekawe, wartościowe i lekkie w odbiorze.
Ostatnią kwestią, która jest bardzo istotna i warta zauważenia czyli długość. Chcemy czytać wartościowe treści ale równie ważny jest czas na to poświęcony. Odpowiednio napisana recenzja, zawsze będzie zawierała treść konkretną, krótszą i nie będzie nużyła przesyconą treścią bez treści.
O czym pamiętać w przypadku powieści recenzowanej?
Recenzowane dzieło literackie to jedno, a skupienie się typowo na powieści to zupełnie co innego. Jak wspomniano wcześniej, każdy gatunek różni się nieco w kwestii przedstawiania analizy. Niektóre kwestie są uniwersalne, jak zostało to opisane powyżej. Przy okazji zaznaczamy, że jakościowe recenzje warto sprawdzić na stronie https://www.stacjakultury.pl/. Jednak kiedy mamy do czynienia z powieścią pozostaje też kilka elementów indywidualnie dopasowanych. Jakich? Przedstawiamy w poniższych punktach.
- Podstawa recenzji i kluczowe punkty zaczepienia jak gatunek, nazwisko autora lub twórcy, data wydania.
- Problematyka utworu, główne wątki, oraz to jak i czy ciekawie przedstawił to autor.
- Zwrócenie uwagi jakiego rodzaju czytelnik może się o nią pokusić, zaznaczając na przykład czy jest to materiał dla fanów trudnych sytuacji czy lekkiej i obyczajowej fabuły.
- Recenzja nie powinna być kierowana jedynie emocjami i niezadowoleniem ze względu na treść i warto zwrócić uwagę na spojrzenie z perspektywy trzeciej osoby.
Może Cie zainteresuje
Znane obrazy: Dzieła sztuki, które musisz znać!
Niezapomniane wesele w plenerze
Przędze fantazyjne – czym są oraz do czego służą?
Warszawa na wyciągnięcie ręki: Magia obrazów i fototapet z polską stolicą w Twoim salonie
Różaniec w praktyce religijnej: Wspólne cechy i odrębności chrześcijańskiego i buddystycznego różańca