21 listopada 2024

Szkolenia F-Gazy – Jak zdobyć uprawnienia?

Uprawnienia F-Gazy lub inaczej uprawnienia gazowe typu F wymagane są u osób, zajmujących się zawodowo produkcją lub usługami, podczas których wykorzystuje się fluorowane gazy cieplarniane. F-Gazy określane są inaczej, jako gazy fluorowane oraz fluorowane gazy cieplarniane. Zanim nastąpi wydanie certyfikatu uprawniającego do pracy z gazami fluorowanymi, konieczne jest specjalne szkolenie. Jak zdobyć certyfikat F gaz i co jest niezbędne do uzyskania certyfikatu?

  1. Fluorowane gazy cieplarniane – Co to takiego?
  2. Certyfikat F-Gazy – Do jakich urządzeń jest potrzebny?
  3. Certyfikat F-Gaz – Jak go zdobyć?

1. Fluorowane gazy cieplarniane – Co to takiego?

F-Gazy to inaczej fluorowane gazy cieplarniane, czyli substancje chemiczne, zawierające fluor, które mają wpływ na tworzenie się efektu cieplarnianego. F-Gazy używane są w zastępstwie za stosowany dawniej freon, wykorzystywany jako czynnik chłodzący przez wiele lat. Jednak z uwagi na to, że jego emisja powoduje znaczące ubytki w warstwie ozonowej, zdecydowano o rezygnacji z freonu i zastąpiono go mniej szkodliwymi dla środowiska f-gazami.

2. Certyfikat F-Gazy – Do jakich urządzeń jest potrzebny?

Uprawnienia F-Gazy są niezbędne dla przedsiębiorców oraz pracowników obsługujących, naprawiających, montujących, czy pracujących w inny sposób, przy urządzeniach chłodniczych, ciepłowniczych, wentylacyjnych oraz innych, zawierających fluorowane gazy cieplarniane. Stosowny certyfikat jest wymagany również podczas konserwacji urządzeń technicznych oraz do montażu pomp ciepła.

3. Certyfikat F-Gaz – Jak go zdobyć?

Certyfikat F-Gaz jest obowiązkowy dla przedsiębiorców, którzy chcą działać w branży chłodniczej, klimatyzacyjne, czy sprężarkowej. Jest potwierdzeniem, że dana firma posiada odpowiednie kwalifikacji oraz kompetencje do pracy z substancjami niebezpiecznymi dla środowiska, takimi jak fluorowane gazy cieplarniane.

W Polsce certyfikat F-Gaz wydawany jest przez Urząd Ochrony Środowiska i jest ważny przez 5 lat. Po tym okresie certyfikat należy odnowić. Aby go otrzymać, należy spełnić kilka warunków uzyskania certyfikatu. Między innymi osoba występująca o wydanie certyfikatu nie może być wcześniej skazana za przestępstwo przeciwko środowisku.

Niezbędne jest również ukończenie szkolenia i egzaminu. Po ich ukończeniu następuje wydanie bezterminowego certyfikatu zdania egzaminu, wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Więcej na temat szkoleń dotyczących F-Gazów można przeczytać pod linkiem https://f-gazy-on-line.pl/kursy/f-gazy.

Dodaj komentarz