W obecnych czasach człowiek zmaga się z natłokiem obowiązków, nieustannym pędem życia oraz nadmiernym stresem. Stan ten jest naturalnym sprzymierzeńcem konfliktów powstających wewnątrz rodziny. Potęguje to złe samopoczucie i zmienia dom, dotąd chroniący od presji świata zewnętrznego, w kolejny generator nieprzyjemnych chwil. Dlatego też tak ważną rolę odgrywają dzisiaj mediacje w sprawach rodzinnych – coraz powszechniej wybierane przez Polaków.
- Czym są mediacje w sprawach rodzinnych?
- Mediacja w sprawach rodzinnych – przebieg.
- Złożenie wniosku o postępowanie mediacyjne.
Profesjonalne mediacje w sprawach rodzinnych są jednym ze sposobów rozwiązania skomplikowanych i trudnych konfliktów. Powszechnie wybierane przez Polaków, stanowią doskonałą, mniej kosztowną i nie tak inwazyjną alternatywę dla spraw sądowych. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czym dokładnie charakteryzują się mediacje, czy możliwe jest ich przeprowadzenie przy każdym sporze oraz z jakimi formalnościami się wiążą…
Czym są mediacje w sprawach rodzinnych?
W pierwszej kolejności pamiętajmy, że przeprowadzenie mediacji w sprawach rodzinnych nie jest możliwe bez zgody obu stron. Musi wystąpić dobrowolna chęć uczestnictwa w szeroko pojętych poszukiwaniach rozwiązania konfliktu. W procesie tym bierze udział wykwalifikowany mediator, czyli osoba w pełni niezależna i bezstronna. To właśnie jej neutralne i świeże spojrzenie na spór jest tutaj kluczowe.
Co istotne, mediacja (mimo że wymaga całkowitego zaangażowania i oddania) jest procesem wiążącym się z mniejszym stresem i wydatkami, porównując ze standardowymi sprawami sądowymi – wynagrodzenie mediatora ustalane jest indywidualnie. Jest przy tym uregulowana prawnie, dzięki czemu stosowana w postępowaniach sądowych i pozasądowych.
Mediacja w sprawach rodzinnych – przebieg
Mediacja to proces poufny, chroniący naszą prywatność i dobre imię. Mediator, zdobywając daną wiedzę, nie może być między innymi świadkiem w sprawach sądowych (chyba że zgodnie przez obie strony zostanie zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy mediacji).
Co ważne, mediacja w sprawach rodzinnych stosowana jest w różnych sytuacjach. Spotkać się z nią możemy np. podczas próby wypracowania sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, sporów dotyczących alimentów czy podziału majątku. Jeśli mediacja nie przyniesie oczekiwanych skutków, strony konfliktu mogą szukać rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowym.
Mediacja ukierunkowana jest na znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania dla obu stron – gotowych pójść na kompromis. Całość odbywa się w spokojnej atmosferze i szacunku, opierając się na poprawnej komunikacji. Co ciekawe, pierwsze posiedzenie mediacyjne może być zarazem ostatnim: w zależności od przypadku rozciąga się ono na kilka godzin, dni lub nawet tygodni.
Złożenie wniosku o postępowanie mediacyjne
Oczywiście przed przeprowadzeniem mediacji w sprawach rodzinnych warto się upewnić, czy sporu nie jesteśmy w stanie zwalczyć sami, w otoczeniu najbliższych. Jednak niektóre konflikty są na tyle skomplikowane, że bez zewnętrznej pomocy neutralnego mediatora jest to problem ponad nasze siły.
Aby szybko i sprawnie zamknąć spór w rodzinie, niezbędny jest do tego wysoce doświadczony i wyspecjalizowany mediator (czego doskonałym przykładem jest zespół mediana.sos.pl). Znając złożoność konfliktów rodzinnych, poprowadzi on spotkanie w sposób spokojny, nakierowując na identyfikację problemu oraz znalezienie z niego wyjścia. Jednocześnie nie narazi nas na wygórowane koszty, jak ma to miejsce przy postępowaniu sądowym.