Produkcja i przemysł wymagają nie tylko szeregu maszyn, ale również szeregu systemów, które pomagają nam nadzorować ich pracę. Dzięki nim jesteśmy nie tylko bezpieczniejsi, ale również możemy wykonać swoje zadania lepiej i z większą precyzją. Czym dokładnie jest system wizji maszynowej i na czym polega? Dlaczego stosuje się go w firmach wykorzystujących do pracy różnorodne maszyny i jakie jest jego zadanie? Na co powinniśmy uważać, jeżeli chcemy zaopatrzyć swój zakład w nowoczesną i wspomagającą naszą codzienną pracę wizję maszynową?
Spis treści
Czym jest wizja maszynowa?
Każda maszyna pracująca w parku maszynowym posiada swoje zadania, możliwości oraz ograniczenia, które warunkują jej codzienną pracę. Jeżeli dookoła pracują także ludzie, priorytetem staje się to, aby działające maszyny nie stanowiły zagrożenia dla pracowników (ani też samych siebie). Poprzez wyposażenie ich w szereg różnych czujników możemy sprawić, że maszyna zacznie „widzieć” swoje otoczenie – chociaż nie zawsze czujniki obejmują jedynie kamery. Zastosowanie systemów wizyjnych przewiduje także wykorzystanie czujników termowizyjnych, dźwiękowych czy dotykowych.
Jak działają systemy wizyjne?
Aby zapewnić bezpieczeństwo procesów produkcyjnych – zarówno z punktu widzenia operatorów, jak i samych maszyn – możemy doposażyć sprzęt w różnorodne czujniki umożliwiające maszynie „widzenie” swojego otoczenia. W ten sposób nasi pracownicy są bezpieczniejsi, ponieważ maszyna wyczuwając przeszkodę zatrzyma się z odpowiednim wyprzedzeniem. Z drugiej strony istnieje również dużo mniejsze ryzyko, że dwa urządzenia wejdą ze sobą w kolizję lub innego rodzaju konflikt. Dzięki temu dbamy o dłuższą żywotność naszego parku maszynowego oraz bezpieczeństwo i higienę pracy naszych pracowników.
Dobry system wizyjny – kiedy warto rozważyć jego wdrożenie?
Wizja maszynowa powinna być na wyposażeniu każdego zakładu, który wykorzystuje do pracy maszyny oraz linie produkcyjne. Bardzo ważną częścią systemu wizyjnego są kamery, a także komputer, który służy do analizy przesyłanych danych. Pozostałe rodzaje czujników dla maszyn dobiera się zależnie od potrzeb oraz możliwości danego zakładu pracy. Jeżeli zależy nam na usprawnieniu pracy w naszym zakładzie, przemysłowe systemy wizyjne to podstawowe wyposażenie linii produkcyjnej, o które musimy zadbać w pierwszej kolejności. Widzenie przemysłowe przyczyni się nie tylko do usprawnienia pracy zakładu oraz poprawy warunków pracy, ale także pozwoli na dokonanie lepszej kontroli jakości oraz zminimalizowanie błędów i innych problemów związanych z produkcją.
Na co jeszcze uważać wybierając systemy wizji maszynowej?
Wybierając system wizji maszynowej powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że będzie on dobrze dopasowany do naszych potrzeb oraz wielkości zakładu. Być może będziemy potrzebować wielu stanowisk komputerowych, aby objąć cały zakład. Dodatkowo również powinniśmy upewnić się, jak wygląda kwestia pomocy w sytuacji, gdy będziemy potrzebować wsparcia technicznego, oraz czy firma montująca u nas wizję maszynową jest w stanie zapewnić nam pakiet szkoleń dla osób, których zadaniem będzie obsługa systemu. Jeżeli upewnimy się, że wszystkie ze wspomnianych aspektów nam odpowiadają, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybrana wizja będzie nam odpowiadać oraz posłuży zakładowi przez długi czas.