21 listopada 2024

Kawa po kolonoskopii – kiedy można po nią sięgnąć?

Kolonoskopia to często wykonywane badanie, które wiąże się z koniecznością przestrzegania odpowiedniej diety przed i po nim. To badanie endoskopowe opiera się na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego wziernika, który pozwala na ocenę wnętrza jelita, jak i pobranie próbek. Dzięki tej procedurze można też zatamować małe krwawienia czy też usunąć polipy. Kolonoskopia to także jeden z elementów diagnostyki przy podejrzewaniu raka jelita grubego. Warto ją wykonywać profilaktycznie u osób po 50 roku życia, jak i przy występowaniu niepokojących objawów. Wiele osób zastanawia się, czy kawa po kolonoskopii jest dozwolona? Kiedy kawa po kolonoskopii nam nie zaszkodzi?

Kolonoskopia a kawa – czemu nie można jej pić przed badaniem?

Przed przystąpieniem do tego badania pacjenci muszą się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Nie należy spożywać produktów ciężkostrawnych, wzdymających, jak i wielu napojów. Na dzień przed wykonywaną procedurą nie należy pić kawy,co wiąże się z niezbędnym oczyszczeniem jelita grubego. Kawa mogłaby doprowadzić do nieprawidłowości w wynikach badania. Przez kolonoskopią nie wolno więc spożywać żadnej kawy, nieważny jest jej rodzaj. Kiedy kawy po kolonoskopii są dozwolone?

Kiedy kawa po kolonoskopii?

A kiedy kawę po kolonoskopii można wypić? Bezpośrednio po przeprowadzonym badaniu można pić napoje regenerujące i łagodzące jelita. Może być to woda, bulion, czy niesłodzona herbata. Nie należy natomiast sięgać po słodkie soki, kolorowe napoje gazowane oraz kawę. Dzieje się tak, gdyż kawa może dodatkowo podrażniać jelita. Warto pamiętać, że w trakcie badania może dojść do naruszenia błony śluzowej jelita grubego. Kawa może więc doprowadzić do odczuwania przez pacjenta znacznie większego dyskomfortu. Kiedy można wypić kawę po kolonoskopii? Z tego napoju należy zrezygnować na minimum 24 godziny, a najlepiej kilka dni od zakończenia badania.

Kawa a kolonoskopia – jak wpływa na proces gojenia?

Skład kawy może mieć niekorzystny wpływ na cały proces gojenia błony śluzowej. Kofeina jak i pewne związki chemiczne obecne w kawie podrażniają delikatne tkanki jelitowe. Ponadto, według badań kofeina oddziałuje również na naczynia krwionośne. Aby rekonwalescencja przebiegła u pacjenta szybko i bez problemów, należy więc zrezygnować ze spożywania tego napoju. Kiedy kawę po kolonoskopii? Najlepiej dopiero po upływie 24 godzin od badania. Lekarze radzą przy tym, aby słuchać swojego organizmu.

Kawa po kolonoskopii a usuwanie polipów

kiedy kawę po kolonoskopii można spożyć, jeśli podczas badania doszło do usunięcia polipów? Najlepiej z tym napojem odczekać nieco dłużej. Podczas usuwania polipów czy innych zmian z pewnością mogło dojść do naruszenia błony śluzowej. To natomiast wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Kawa i inne tego rodzaju napoje mogą je nasilać. W tym wypadku z kawą po kolonoskopii najlepiej odczekać kilka dni.

Spożycie kawy po tym badania wymaga nie lada ostrożności. Chcąc powrócić szybko do swojej codzienności, należy stosować się do zaleceń lekarza. Trzeba przestrzegać odpowiedniej diety i na jakiś czas zrezygnować z picia kawy.

Powyższy artykuł został przygotowany wraz z serwisem kobiecym https://lelixia.pl

Dodaj komentarz