Drabiny ewakuacyjne stosowane są najczęściej w budynkach przemysłowych, jak również w halach i magazynach. Stosuje się je w celu zapewnienia bezpiecznych warunków zarówno dla pracowników, jak i osób, które w nich przebywają. Dobrej jakości modele są odporne na warunki atmosferyczne i umożliwiają bezpieczne wejście. Istnieje szereg przepisów, które regulują to, jak powinny wyglądać drabiny pionowe mocowane, w jaki sposób należy je montować, jak również m.in. to, jak zachować odległość drabiny. Sprawdź o czym mowa w praktyce.
1. Drabiny ewakuacyjne – o czym mowa w praktyce? Przepisy prawne
2. Drabina ewakuacyjna – gdzie ją zamontować?
Drabiny ewakuacyjne – o czym mowa w praktyce? Przepisy prawne
Drabina ewakuacyjna to konstrukcja wysoce specjalistyczna. W zależności od potrzeb, może składać się z dowolnej liczby modułów. Wszystko jest uzależnione od wymagań danego budynku. Mowa zarówno o jej odległości, jak również o różnego rodzaju elementach dodatkowych. Trzeba wiedzieć, że bez względu na model, każda drabina jest na stałe montowana do budynku. Konieczne jest to, aby spełniał wymogi, które regulowane są przez przepisy prawne.
Jeden z najważniejszych dotyczy tego, aby odpowiednio dostosować stopień zejścia, który musi znajdować się na szczycie danej drabiny. Nie bez znaczenia pozostają także szczeble. Te z kolei muszą być o szerokości minimum 500 mm. Kolejna bardzo ważna kwestia, to rozstaw szczebli. Jeśli chodzi o maksymalny, to mowa o 300 mm. Jeśli chodzi o odstęp, który znajduje się między szczeblem, a ścianą, to nie może on wynosić mniej niż 15 cm. Ważne jest także to, aby sięgać po drabiny od sprawdzonych producentów, takich jak fixosystem.pl.
Drabina ewakuacyjna – gdzie ją zamontować?
Drabiny ewakuacyjne najczęściej są montowane na etapie budowy budynków, jednak w niektórych przypadkach drabina mocowana jest do ścian już tych istniejących, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i wymagają modernizacji. Warto pamiętać o tym, że jeśli wznoszony budynek podlega przepisom, w których mowa jest o konieczności zastosowania drabiny ewakuacyjnej, trzeba uwzględnić ją już na etapie projektowania. To bardzo ułatwia przebieg całego procesu – włącznie z uniknięciem problemów związanych z budową.
Co mówią przepisy? Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, drabiny ewakuacyjne mogą pojawić się w budynkach PM, gdzie konieczne jest zastosowanie drugiej drogi ewakuacyjnej dla osób przebywających na wyższych kondygnacjach. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że montaż drabiny ewakuacyjnej z koszem ochronnym lub bez jest dopuszczalne tylko w momencie, gdy ilość ludzi przebywających na wyższych piętrach nie przekracza 50 lub 15, jeśli chodzi o budynki z pomieszczeniem zagrożonym wybuchem. Co ważne, wspomniane przepisy nie mają zastosowania w przypadku zakładów pracy chronionej.
Gdzie powinna znaleźć się drabina z koszem ochronny lub konstrukcja, która go nie posiada? Najlepiej ją umieścić w miejscu widocznym, o dobrej dostępności. Pod żadnym pozorem nie można ich jednak montować naprzeciw świetlików, jak również okien. Co ważne, jeśli różnica wysokości między piętrami jest mniejsza niż 3 metry, drabiny techniczne bez zabezpieczenia w postaci obręczy ochronnych są dopuszczalne. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że należy przestrzegać wymagań uwzględnionych w przepisach. Kosz ochronny jest wymagany, jeśli różnica w wysokości jest większa niż 3 metry.
Drabiny mocowane – czym się kierować przy ich wyborze?
Jeśli drabiny mają służyć wyłącznie do ewakuacji ludzi, wówczas można sięgnąć po model aluminiowy. W sytuacji, kiedy ma również posłużyć do tego, aby często wchodzić na dach, wówczas warto postawić na model stalowy. Bardzo ważne jest także to, aby bez względu na decyzję, serwisować drabinę minimum raz do roku.
Może Cie zainteresuje
Easy-Tabs: ekologiczne i wydajne tabletki czyszczące – Twój nowy standard czystości
Maty i podkłady kwarcowe – nowoczesne rozwiązanie w ofercie Podlogi24
10 rzeczy, które sprawiają, że sypialnia staje się Twoją strefą relaksu
Dlaczego warto postawić na profesjonalne projektowanie wnętrz? 3 powody
Jak działa nowoczesny komin systemowy z wentylacją?