21 listopada 2024

Jakie schorzenia leczy ortopeda?

Ortopeda to jeden z najczęściej odwiedzanych specjalistów bez względu na wiek pacjentów. Z jego porad korzystają zarówno dzieci, jak i szerokie grono osób dorosłych. W wielu przypadkach skierowanie od ortopedy jest niezbędne do rozpoczęcia rehabilitacji, leczenia w sanatorium, czy też wykonania ważnego zabiegu przywracającego sprawność  fizyczną. Dowiedz się więcej o schorzeniach, które leczy ortopeda.

1. Poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej a złamania i inne urazy

2. Zgierz ortopedia – oferta dla pacjentów z przewlekłym bólem

3. Profilaktyka wad postawy i schorzeń ortopedycznych u osób starszych

Ortopeda to lekarz wyspecjalizowany w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Zajmuje się wszelkimi schorzeniami, które dotyczą biernej i czynnej części układu ruchu. Zgłaszają się do niego głównie pacjenci, którzy mają problemy z chodzeniem, poruszaniem kończynami górnymi, bądź przewlekłym bólem stawów i kręgosłupa. Jeśli szukasz pomocy medycznej, sprawdź, z jakimi chorobami możesz zgłosić się do ortopedy.

Poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej a złamania i inne urazy

Gabinet lekarski ortopedy odwiedzają przede wszystkim pacjenci, którzy cierpią z powodu złamań kości i innych urazów. Złamania, stłuczenia i skręcenia stawów powodują ból i utrudniają poruszanie się, dlatego ortopeda zajmuje się ich składaniem, a następnie obserwuje postępy w zrastaniu się ubytków kostnych. Pacjent dzięki temu ma szansę na powrót do pełnej sprawności, gdyż specjalista w razie potrzeby kieruje go na leczenie operacyjne lub inne zabiegi, które wspierają prawidłowo zrastanie się złamań lub pęknięć kości. Sprawdź, jakie złamania może leczyć Zgierz ortopedia.

Zgierz ortopedia – oferta dla pacjentów z przewlekłym bólem

Ortopedzi leczą również pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłym bólem. Jego przyczyny mogą być różne i nie zawsze wiążą się z funkcjonowaniem układu ruchu, jednak konsultacja ortopedyczna jest niezbędna, by znaleźć ich źródło. Przewlekły ból może być wynikiem uszkodzenia kręgów, cieśni nadgarstka, łokcia tenisisty i nie tylko. Jego przyczyną może być też nieprawidłowo zrośnięte złamanie kości, które niekiedy należy ponownie złamań i złożyć na stole operacyjnym. 

W przypadku przewlekłego bólu ortopeda ma możliwość skierowania pacjenta nie tylko na leczenie operacyjne, ale i zastosowania farmakologii. Leki przeciwbólowe i tzw. blokady umożliwiają odzyskanie sprawności w krótkim czasie. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego może być wdrożenie rehabilitacji. Intensywne zabiegi w gabinecie fizjoterapii, lecznicze kąpiele i odpowiednio dobrane ćwiczenia sprzyjają poprawie ruchomości kończyn, wzmocnieniu mięśni wokół kręgosłupa i zwiększeniu elastyczności stawów. Dzięki temu wiele dolegliwości bólowych znika i nie wraca, a pacjent odzyskuje radość z życia i sprawność.

Profilaktyka wad postawy i schorzeń ortopedycznych u osób starszych

Zadaniem ortopedów jest nie tylko leczenie, ale i profilaktyka schorzeń układu ruchu. Ortopeda dziecięcy zajmuje się zapobieganiem wadom postawy u dzieci. Najczęściej dotyczy to skoliozy i płaskostopia, które dotyka nawet połowę dzieci w wieku szkolnym. W przypadku dorosłych działania profilaktyczne dotyczą z reguły wad postawy z powodu siedzącego trybu życia (np. pracy przy komputerze) lub zmian zwyrodnieniowych pojawiających się z wiekiem. Seniorzy mogą skorzystać również z porad związanych z zapobieganiem osteoporozie, która prowadzi do złamań i ograniczenia ruchomości. Dzięki profilaktyce wiele osób może uniknąć problemów z układem ruchu nawet w podeszłym wieku.

Dodaj komentarz