Wędkarstwo to wciągające hobby. Jednak by dawało ono oczekiwaną satysfakcję, warto by każda wyprawa na ryby kończyła się sukcesem – czyli odpowiednią liczba złowionych ryb. Niezależnie od tego, czy podczas łowienia ryb idziemy na jakość (wielkość) złowionych ryb, czy ich ilość, zanęty wędkarskie odpowiednio dobrane pozwolą osiągnąć wymarzony cel połowu.
Każdy wędkarz wcześniej czy później doceni rolę dobrze dobranej zanęty. Jej wybór zależy od wielu czynników, które warto poznać, gdy chcemy, by nasze hobby przynosiło odpowiednie owoce i by naprawdę było relaksem. Dziś zanęta wędkarska gotowa jest produktem szeroko dostępnym w sprzedaży. Jest ona równie skuteczna – jeśli nie bardziej, bo przygotowana przez profesjonalistów – od zanęt przygotowywanych w domowym zaciszu. Jak więc dobrać odpowiedni rodzaj zanęt i łowić piękne okazy? Między innymi o tym w dalszej części tekstu.
Zanęty wędkarskie – do czego służą
Zanęty wędkarskie – prosto rzecz ujmując – służą do zwabienia ryb w miejsce połowu. Przywabiają one ryby z dużej odległości. Odpowiedzialny jest za to między innymi silny zapach charakteryzujący zanętę. Poza tym odpowiednio dobrana zanęta, np. na bazie mączki rybnej, jest dla ryby łakomym kąskiem – także ze względu na to, że takie produkty są bogate w wartości odżywcze. Zanęty mają więc zachęcić ryby do przybycia do łowiska. Zanęta jest stosowana przed użyciem przynęty.
Zanęty wędkarskie – rodzaje
W szerokiej ofercie producentów oferujących zanęty na ryby znajdziemy ich różne rodzaje. Ze względu na formę zanęty dzielą się na:
- zanęty sypkie,
- pellet zanętowy – ten rodzaj zanęt ma postać granulatu,
- zanęty w postaci robaków,
- kulki proteinowe,
- ziarna i orzechy.
Przy wyborze rodzaju zanęty warto wziąć też pod uwagę to, jakim doświadczeniem dysponujemy jako wędkarz oraz to, jaki sprzęt mamy. Dla uskutecznienia udanego połowu warto dobrać odpowiednią zanętę i naturalne przynęty. Wybierając zanętę, musimy jednak wziąć pod uwagę nie tylko jej formę, ale także inne czynniki. Jakie? W czym tkwi sekret odpowiednio dobranej zanęty? O tym w dalszej części artykułu.
Sekrety odpowiednio dobranej zanęty
Dobór odpowiedniej zanęty – tak by przyniosła ona zamierzony skutek – jest uzależniony od kilku czynników. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli chcemy liczyć na udany połów. W doborze zanęty do ryb niewskazana jest przypadkowość. Należy postawić na precyzję doboru produktu do nęcenia. Dlatego też wybierając zanętę, trzeba wziąć po uwagę gatunek ryby, które chcemy złowić. Ważne jest to, czy chcemy łowić ryby z rodziny ryb karpiowatych (wykorzystywane między innymi do połowu karpi) czy inny rodzaj ryb – chociaż mimo iż leszcz jest rybą karpiowatą, to do połowu leszcza stosuje się inne zanęty niż do połowu karpia. Istotne jest także to, czy łowimy na wodach spokojnych, głębokich czy w innych pod tym względem warunkach. Istotna jest także temperatura wody, która ma bezpośredni wpływ na to, jak intensywnie ryby czują zapach. Zanęty dobiera się także do określonych pór roku. O tym czynniku już za chwilę. Ważne jest także to, w jaki sposób stosujemy zanętę. Niektóre zanęty rozrzuca się po prostu w wodzie, inne wprowadza się do wody punktowo w koszyczku zanętowym, a jeszcze inne są wystrzeliwane do zbiornika wodnego z procy wędkarskiej.
Zapach zanęty – jak działa
Zapach zanęty to jeden z głównych czynników decydujących o tym, czy ryba skusi się, by przybyć w miejsce połowu. A to dlatego że ryby charakteryzuje bardzo wyczulony węch i mają one swoje ustalone gusta, jeśli chodzi o to, jaki aromat zanęty jest ich ulubionym. Dlatego też zanęty gotowe uwzględniają ten czynnik. I tak na przykład zanęta na karpia powinna mieć owocowy zapach. Natomiast leszcze są pod tym względem bardziej wytrawne i skuszą się na aromat czosnku, kolendry czy kminku. W tym temacie z leszczami zgadzają się na przykład płocie. Z kolei węgorze i okonie są łase na zapach tranu. Oprócz aromatu zanęty ważne jest także to, jak często ją często będziemy ją wyrzucać i jaką zanęta ma konsystencję.
Sprawdzone produkty – zanęty z pewnych źródeł
Jeśli decydujemy się na zakup gotowych zanęt – profesjonalnie opisanych i dostosowanych do danych ryb czy warunków – skutecznych jeśli chodzi o udany połów, warto kupować zanęty z pewnych źródeł. Wybierając wśród takich produktów, mamy pewność, że dostaniemy to, czego dokładnie szukamy. Kupiona mieszanka będzie zawierać składniki, które sprawdzą się podczas określonego połowu. Doświadczeni wędkarze, korzystając z gotowych produktów, tworzą własne mieszanki lub stosują zanęty w odpowiedniej kolejności.
Dobrze gdy czas poświęcony na hobby jest czasem pełnym relaksu i gdy jest owocny. W przypadku wędkarstwa istotne jest też to, że godziny cierpliwości skutkują nagrodą w postaci dorodnych okazów ryb w wystarczającej liczbie. Warto więc plan działania wypełnić od A do Z. Ważnym punktem jest dobór odpowiedniej zanęty. Bogatą ich ofertę znajdziecie Państwo tu https://maszbranie.pl/523-zanety-wedkarskie. Odpowiednie kategorie pozwolą znaleźć zanętę odpowiednią do oczekiwań – nawet początkującemu wędkarzowi.