27 kwietnia 2024

Czym są wtyki amerykańskie, skąd się wzięły i inne informacje

Insekty nie są mile widziane w naszych domach i sąsiedztwach, jednak nie oznacza to, że się w nich nie pojawiają. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, a czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednym z nich jest wtyk amerykański. Jak wyglądają te insekty i skąd się wzięły w naszym kraju? Sprawdź najważniejsze informacje o tych stworzeniach!

  1. Wtyk amerykanski — skąd się wziął w Polsce?
  2. Wtyk amerykański — jak rozpoznać?
  3. Szkodliwe działanie wtyka amerykańskiego 
  4. Środki zwalczania wtyka amerykańskiego

Wtyk amerykanski — skąd się wziął w Polsce?

Wtyk amerykanski, z łaciny leptoglossus occidentalis, to insekt, który w Polsce pojawił się dość niedawno. Obecnie w naszym kraju możemy spotkać kilkanaście różnorodnych gatunków wtyków. Do najbardziej popularnych należy wtyk straszyk żerujący na szczawiu. Jednak to wtyk amerykanski jest najbardziej inwazyjnym owadem, a jego naturalnym środowiskiem bytowania jest Ameryka Północna. Do Europy przybył zaś na statku pasażerskim bądź towarowym pod koniec XX wieku, dlatego też obecnie musimy mierzyć się z jego inwazją. 

Wtyk amerykański — jak rozpoznać?

Jak wygląda wtyk amerykański? Dorosłe osobniki wtyka amerykańskiego mogą pochwalić się dość sporymi rozmiarami — od 15 do 20 mm. Głowa jest niewielka w stosunku do reszty ciała, ma czarny lub brązowy kolor, a także czerwono-żółte smugi. Wtyki amerykańskie posiadają wyłupiaste oczy, a także aparat gębowy przystosowany do ssania. Wtyki amerykańskie posiadają skrzydełka, a ich pokrywy są żółtobrązowe. Długie czułki oraz trzy pary odnóży z haczykami to kolejne cechy charakterystyczne dla tego insekta.

Szkodliwe działanie wtyka amerykańskiego 

Dlaczego wtyk amerykanski to szkodnik? Jego obecność niekorzystnie wpływa na drzewa iglaste oraz krzewy, ponieważ wtyk żeruje na nich od wiosny do jesieni. Jego populacja gustuje głównie w soku z igieł oraz niedojrzałych szyszkach. To znacznie ogranicza rozmnażanie drzew iglastych. Ten szkodnik pochodzący z Ameryki Północnej może atakować masowo, co może doprowadzić do wymierania całych drzew. Na szczęście owady te nie gryzą oraz gustują wyłącznie w roślinach, jednak mogą stanowić źródło innych problemów. Na szczęście nasze warunki klimatyczne zimą nie są optymalne dla szkodników, ponieważ nie są w stanie przetrwać niskich temperatur. Dlatego też można je spotkać w polskich domach, gdyż masowo wlatują do mieszkań i zabudowań, ukrywając się we framugach okien, w szparach od parapetów i innych zakamarkach.

Środki zwalczania wtyka amerykańskiego

By uniknąć inwazji wtyków amerykańskich, dobrze jest przygotować się znacznie wcześniej i zastosować takie środki, jak moskitiery, siatki i inne. Jeśli już jednak wtyki znajdą się w Twoim mieszkaniu, możesz samodzielnie próbować je zwalczyć smarując lub spryskując ramy okien oraz drzwi specjalnymi środkami owadobójczymi.

Dodaj komentarz