21 listopada 2024

Jakie właściwości posiada pokrzywa?

Pokrzywa na ogół kojarzy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami po jej dotknięciu. Jednakże okazuje się, że ta roślina posiada ogrom właściwości, zarówno zdrowotnych, jak i tych związanych z urodą. Co zatem warto wiedzieć o tym wspaniałym ziele?

Jakie substancje zawiera pokrzywa?

Wyjątkowa roślina z grupy bylin – pokrzywa, od dawna używana jest w celach leczniczych. Jednak dopiero teraz szerzej wykorzystuje się jej potencjał. Pokrzywa posiada wiele cennych składników, dzięki czemu trudno szukać innej, równie tak korzystnie wpływającej na zdrowie rośliny. O jakich składnikach odżywczych mówimy? 

Pokrzywa ma w swym składzie takie drogocenne składniki odżywcze, jak: witamina A, C (odpowiada za odporność, K oraz B (w tym ryboflawina), żelazo, magnez, potas, mangan, wapń, kwasy fenolowe wykazujące działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe; flawonoidy oraz fitosterole. Jak więc widzimy, pokrzywa naprawdę jest źródłem drogocennych składników dla naszego organizmu.

Pokrzywa na włosy

Wygląd włosów, ich gęstość i zdrowy połysk są niebywale ważne. Wiedzą o tym przede wszystkim osoby borykające się z wypadaniem włosów. Trudno jest znaleźć preparat, który faktycznie szybko i skutecznie wpływa na porost włosów i poprawia ich kondycję. Jak się okazuje, pokrzywa hamuje wypadanie włosów i nie tylko. Oprócz tego chroni włosy przed chociażby przesuszeniem. Jak można wykorzystać pokrzywę do pielęgnacji włosów? Pokrzywa na włosy powinna być nakładana w formie nalewki. Nalewka z pokrzywy na włosy znacząco wzmacnia włosy i poprawia kondycję włosów, ale to nie wszystko. Nalewką z pokrzywy można stymulować porost włosów oraz sprawić by wyglądały zdrowo, stały się gęste i lśniące. Warto wiedzieć, że pokrzywa oczyszcza skórę głowy, bowiem roślina ma właściwości przeciwbakteryjne i właśnie antyoksydacyjne, zatem eliminuje również łupież.

Inne właściwości pokrzywy

Pokrzywa tak naprawdę rośnie na niemalże wszystkich terenach zielonych. Tak więc ujrzymy ją zarówno w parku, jak i w lesie, a czasem nawet w mieście. Mimo, że pokrzywa powoduje nieprzyjemne oparzenia, gdy dotniemy ją gołą ręką, okazuje się, że jej części są jadalne. Tak więc liście pokrzywy, jej kwiaty oraz korzeń pokrzywy są tak naprawdę jadalne. Znaną właściwością pokrzywy jest pomoc w dolegliwościach reumatologicznych. Niektórzy, bardziej radykalni ludzie, kiedyś okładali swe plecy tą rośliną. Jednakże zdecydowanie lepiej sięgnąć po nalewkę. Nie dość, że będzie leczyć problemy skórne, to w dodatku złagodzi stany zapalne stawów i mięśni. Pokrzywę spożywa się też także podczas infekcji dróg moczowych czy w miażdżycy. Nalewka lub szampon z pokrzywy leczu stany zapalne skóry głowy, przyczynia się do poprawy kondycji włosów itp. Dodatkowo nalewka poprawia ukrwienie skóry głowy i działa oczyszczająco na organizm. Dlatego też herbata pokrzywowa jest chętnie pita przez osoby odchudzające się, gdyż przyśpiesza działanie metabolizmu i dobrze działa na problemy żołądkowe. 

Wiemy już, jak drogocenną ze względu na swe korzystne właściwości rośliną, jest pokrzywa. Dlatego też, jeżeli mamy kłopoty z włosami czy cierpimy na alergię, warto zainteresować się nalewką z te rośliny. Tym bardziej, że naukowo potwierdzono korzystny wpływ nalewek z pokrzywy dla włosów oraz skóry głowy. Preparat ten działa ponadto przeciwzapalnie i reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów oraz łupieżowi itp. W związku z tym warto sięgnąć po szampon z tej byliny lub zakupić specjalną nalewkę.

Dodaj komentarz