RDW-CV jest jednym z badań laboratoryjnych krwi. Wykonywane w celu poznania informacji na temat zróżnicowania rozmiarowego krwinek czerwonych, pozwala na wykrycie i zdiagnozowanie potencjalnych problemów z systemem krwiotwórczym. Jakie wartości RDW CV są normą i co oznacza za wysokie RDW-CV?
RDW CV – co to za badanie?
RDW CV to jedno z badań laboratoryjnych krwi, wchodzących w skład pakietu pełnej morfologii. Nazwa jest skrótem od swojego odpowiednika w języku angielskim, oznaczającego współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów. Erytrocyty to czerwone krwinki, a badanie pozwala określić jak duża jest zmienność rozmiarowa erytrocytów we krwi osoby poddawanej badaniu. Odchylenia tej zmienności od normy w obu kierunkach oznaczają pewną nieprawidłowość w morfologicznym obrazie krwi i wymagają dalszej diagnostyki.
RDW CV – jaka jest norma?
RDW jest badaniem pozwalającym na badanie poziomu anizocytozy krwinek czerwonych, czyli stanu, w którym erytrocyty przyjmują różne rozmiary. Jeśli zbyt duża liczba erytrocytów ma rozmiary zbyt małe w odniesieniu do normy ich objętości (mikrocyty) lub zbyt duże (makro- lub megalocyty), w organizmie mogą występować nieprawidłowości procesów krwiotwórczych, np. anemia.
Zakres prawidłowy dla zmienności wielkości krwinek czerwonych RDW-CV wyrażany jest procentowo i wynosi od 11,5% do 14,5%. Warto jednak zauważyć, że uzyskany wynik zawsze należy porównać z podanymi wartościami referencyjnymi. Różne laboratoria stosować mogą nieco inne metody pomiarowe i w związku z tym ich wartości normy (referencyjne) mogą się również nieco różnić.
RDW CV powyżej normy – możliwe przyczyny
Wartość współczynnika zmienności RDW przekraczająca górną granicę normy może wynikać z kilku powodów. Po pierwsze, zdarza się, że wynik taki uzyskują osoby, u których w niedalekiej przeszłości wykonano transfuzję krwi, a także pacjenci suplementujący witaminy z grupy B (głównie B9 lub B12).
Za wysokie RDW CV może również być jednym z objawów toczących się w organizmie procesów chorobowych, zwłaszcza:
- niedokrwistości (spowodowanej deficytem żelaza i/lub częstymi krwotokami);
- niedoboru kwasu foliowego;
- choroby nowotworowej szpiku kostnego;
- silnego stanu zapalnego (trwającego lub przebytego w niedawnej przeszłości).
RDV CV za wysokie – przyczyny dodatkowe i dalsze postepowanie
Poza wymienionymi czynnikami, podwyższone wyniki RDW CV zdarzają się również u osób, narażonych na bardzo duży wysiłek fizyczny, na przykład sportowców w fazie intensywnych przygotowań do zawodów. Zdarza się, że ten sam problem występuje u kobiet o bardzo obfitych krwawieniach menstruacyjnych, zwłaszcza w okresie przed-menopauzalnym.
W przypadku, kiedy rdw-cv jest za wysokie, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który w oparciu o analizę pozostałych parametrów badania morfologicznego ustali przyczynę takiego stanu rzeczy i wdroży ewentualne leczenie. Wynik w zakresie anizocytozy krwinek czerwonych lekarz porównuje zwykle z parametrami zmienności objętości pozostałych krwinek, a także ich ilością, poziomem hemoglobiny, hematokrytu lub żelaza.
Czytaj więcej: https://obeo.pl/rdw-cv-wysokie-niskie-jaka-jest-norma-jak-interpretowac-wynik/