2 maja 2024

USG jamy brzusznej – kiedy warto wykonać badanie?

Badanie USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie wielu chorób wewnętrznych, dlatego warto wykonywać je profilaktycznie co roku, a maksymalnie co 2 lata. Jakie choroby w obrębie jamy brzusznej można wykryć, wykonując USG brzucha?

Wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne, ponieważ pozwala wykryć problemy zdrowotne, nawet wtedy, gdy nie dają one jeszcze o sobie znać. Jednym z badań, które warto wykonywać maksymalnie co dwa lata, jest USG jamy brzusznej. USG brzucha pozwala na profilaktykę chorób wewnętrznych i zlikwidowanie zmian chorobowych na wczesnym etapie.

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?

Na USG żołądka decydujemy się zwykle dopiero wtedy, gdy często odczuwamy bóle brzucha. Wtedy wykonanie badania USG brzucha jest konieczne, jednak nie warto czekać na objawy. Badając się regularnie, możemy wykryć chorobę na wczesnym etapie, co daje większe szanse na wyleczenie. USG jamy brzusznej umożliwia ocenę stanu narządów w jamie brzusznej i wykrywa nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Dzięki USG można zbadać: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, trzustkę, żołądek, śledzionę, drogi moczowe, pęcherz, czy gruczoł krokowy. Pilnym wskazaniem do przeprowadzenia badania są dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, takie jak ból ostry i przewlekły, wymioty, biegunki, wzdęcia, czy urazy brzucha.

Co może wykryć badanie USG brzucha?

USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Badanie nie jest skomplikowane, jest natomiast całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Umożliwia wykrycie wielu chorób i dolegliwości, m.in.:

  • kamicę pęcherzyka żółciowego, 
  • kamicę nerek,
  • tętniaka aorty brzusznej,
  • zapalenie woreczka żółciowego,
  • choroby wątroby, trzustki i śledziony,
  • powiększenie narządów,
  • nowotwory narządów wewnętrznych,
  • stany zapalne otrzewnej,
  • stan pęcherza moczowego, narządów rodnych kobiety i gruczołu krokowego mężczyzny.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Aby zrobić USG jamy brzusznej, nie potrzeba specjalnych przygotowań, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach, które ułatwią wykonanie badania. Na poranne badanie należy zgłosić się na czczo, natomiast w przypadku popołudniowego badania wcześnie rano można zjeść lekkie śniadanie, np. bułkę z masłem. Dzień wcześniej warto unikać spożywania produktów, które mogłyby powodować powstanie nadmiernej ilości gazów (np. napoje gazowane, świeże warzywa, warzywa strączkowe, owoce, duża ilość pieczywa, jajka). Trzeba też powstrzymać się od picia alkoholu i ograniczyć palenie papierosów. Na badanie należy przyjść z uczuciem parcia na pęcherz moczowy, dzięki czemu lekarz, który wykonuje USG jamy brzusznej, będzie mógł sprawnie przeprowadzić badanie, przede wszystkim w obrębie miednicy małej.

Dodaj komentarz