17 maja 2024

Od czego jest lekarz kardiolog?

Serce jest niezwykle ważnym narządem naszego ciała. Pracuje nieustannie, pompując krew i dostarczając tlen do wszystkich komórek organizmu i narządów. Niestety, ze względu na wiele czynników, takich jak niezdrowy tryb życia, dieta czy genetyka, serce może ulegać różnym zaburzeniom. W takim przypadku z pomocą przychodzi kardiolog. Od czego dokładnie jest lekarz kardiolog? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Czym zajmuje się kardiolog?
  2. Kiedy udać się do kardiologa?
  3. Jak wybrać dobrego kardiologa?

Czym zajmuje się kardiolog? Jak wybrać dobrego kardiologa? Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego specjalisty? Z jakimi problemami warto wybrać się do kardiologa? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu już teraz. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Dzięki lekarzom kardiologom możemy leczyć wiele schorzeń, do których zalicza się między innymi zaburzenia rytmu serca, choroby niedokrwienia serca czy wrodzone wady serca. Według informacji opublikowanych na stronie https://ceglana-cardio.pl/kardiolog/ kardiolog zajmuje się także nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem mięśnia sercowego czy chorobą wieńcową.

Zaburzenia rytmu serca to jedna z najczęstszych chorób serca, z którą pacjenci zgłaszają się właśnie do kardiologa. Polega ona na nieprawidłowej pracy serca, co może mieć różne przyczyny – na przykład przez nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca czy chorobę niedokrwienną serca. Do diagnostyki tej choroby kardiolog może zastosować różne badania – na przykład elektrokardiogram (EKG).

Do podstawowych badań kardiologicznych poza EKG zalicza się także pomiar ciśnienia tętniczego, holter EKG, holter ciśnieniowy oraz próby wysiłkowe. Tego rodzaju badania nazywa się badaniami czynnościowymi. Wyróżnia się także badania obrazowe, takie jak RTG klatki piersiowej oraz echokardiografię – czyli echo serca lub USG serca. Kiedy jest taka potrzeba, kardiolog może także wykonać badania inwazyjne. Do inwazyjnych badań zalicza się koronarografię – zwaną inaczej angiografią tętnic wieńcowych, cewnikowanie serca oraz tak zwany SPEC (scyntygrafia perfuzyjna serca). 

Kiedy udać się do kardiologa?

Kiedy warto udać się do kardiologa? Najpopularniejszy objaw, przez który wielu pacjentów umawia się na wizytę u kardiologa, to ból w klatce piersiowej. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze ból w tym miejscu może mieć związek z sercem. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wizytę u kardiologa, zastanów się nad charakterystyką niniejszego bólu. Jeśli jest to ból związany z sercem, będzie mieć charakter rozpierania w przedsercowej okolicy, ucisku lub pieczenia. Najczęściej taki ból pojawia się w trakcie wysiłku i zanika, kiedy pacjent jest w spoczynku.

Na wizytę u kardiologa powinny zapisać się także osoby, które mają problemy z zadyszką, dusznościami i z wykonywaniem czynności wymagających większego wysiłku. Tego rodzaju objawy mogą wskazywać – na przykład – na arytmię, chorobę wieńcową lub niewydolność serca.  

Jak wybrać dobrego kardiologa?

Jak wybrać dobrego kardiologa? Jeśli interesuje Cię kardiolog w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu i innych dużych miast, to najlepsza opcja dla Ciebie. Dlaczego? Ponieważ w takich lokalizacjach – a mianowicie w dużych miastach – znajduje się najwięcej bardzo dobrych kardiologów, do których warto się udać.

Zanim jednak zdecydujesz się na wizytę u wybranego kardiologa, sprawdź jego doświadczenie oraz kwalifikacje. Warto zwrócić uwagę także na opinie pacjentów, którzy już skorzystali z usług danego specjalisty. Kluczowe przy wyborze kardiologa – jak zresztą każdego innego lekarza – jest także jego podejście do pacjenta. Jeśli nie wiesz, którego kardiologa wybrać, możesz także zapytać swojego lekarza pierwszego kontaktu o polecenie dobrego specjalisty. Sprawdzona poradnia kardiologiczna to najlepszy wybór w przypadku podejrzenia zaburzeń rytmu serca oraz innych problemów.

Dodaj komentarz