17 maja 2024

Znamiona skórne – co należy o nich wiedzieć?

Na ciele każdego człowieka można znaleźć niejedną zmianę skórną do jakich zalicza się chociażby popularne pieprzyki. Znamiona dotyczą kobiet, jak i mężczyzn. Mogą się pojawić już w młodym wieku lub z czasem w dowolnym miejscu. Część z nich nie stanowi zagrożenia dla życia, może jednak być uciążliwa lub negatywnie oddziaływać na wygląd zewnętrzny. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą z zakresu medycyny estetycznej, który dookreśli rodzaj zmiany i zaproponuje odpowiedni zabieg. Zdarzają się jednak i odmiany znamion, wymagające interwencji chirurgicznej. Czym są zmiany skórne i w jaki sposób można się ich pozbyć?

Cechy charakterystyczne znamion skórnych

Znamiona są formą narośli na skórze. Mogą się pojawić zarówno na twarzy, jak i na plecach, brzuchu, nogach czy w miejscach intymnych. Istnieje wiele odmian zmian na ciele. Dlatego też ich kształt oraz wielkość mogą przyjmować postać płaską, ale i uniesioną. Kolor również trudno jest jednoznacznie zdefiniować, ponieważ intensywność pigmentu jest w dużej mierze zależna od karnacji skóry. Stąd też u jednej osoby przyjmą barwę ciemnego brązu, natomiast w innym przypadku będą czarne. Najczęściej występującymi zmianami skórnymi są brodawki łojotokowe, włókniaki, pieprzyki, naczyniaki, ale i niegroźne delikatne znamiona w postaci blizn.

W jakich sytuacjach usuwa się zmiany skórne?

Jedną z przyczyn usuwania znamion na skórze są względy kosmetyczne. Dla niektórych bowiem narośl może być przyczyną braku akceptacji własnego wyglądu. W takich przypadkach rozwiązaniem są nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. Zdarza się jednak, że znamiona wymagają pomocy chirurgicznej. Dlatego tez kluczowe jest ich obserwowanie. Zmiana koloru, kształtu, rozmiaru i tekstury to wyraźny sygnał, aby zwrócić się do specjalisty. Lekarz po wykonaniu diagnostyki, wskaże szczegółowe zalecenia do dalszego procesu leczenia.

Czy tylko chirurg usuwa znamiona?

Współczesna medycyna rozwinęła się do tego stopnia, że w przypadku zmian skórnych pomoc można uzyskać nie tylko w klinice chirurgicznej. W zależności od stopnia inwazyjności problemu oraz charakteru zmiany, może ją usunąć również inny lekarz, który posiada odpowiednie doświadczenie i uprawnienia. Zabiegi tego rodzaju wykonują bowiem zarówno profesjonaliści z dziedziny dermatologii, jak i kosmetologii w tym m.in. medycyna estetyczna. Niemniej każda metoda leczenia, powinna być poprzedzona odpowiednimi badaniami.

Bezinwazyjne metody usuwania zmian z zakresu medycyny estetycznej

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej jeśli chodzi o usuwanie znamion skórnych jest leczenie z zakresu laseroterapii. Zabiegi wykonywane są przez zastosowanie lasera frakcyjnego CO2. To jedna z najczęściej wybieranych metod pozbycia się dokuczliwego problemu przez pacjenta. Leczenie jest bowiem mało inwazyjne, a sama blizna po zabiegu wręcz niezauważalna. Laseroterapię uznaje się za bezpieczny i skuteczny sposób usuwania znamion. Dodatkowo jest bezbolesna i nie wymaga rekonwalescencji. Po wykonanej sesji, pacjent zazwyczaj wraca do codziennych czynności.

Gdzie bezpiecznie usunąć znamię?

Znamiona skórne powinny być usuwane wyłącznie przez specjalistów, posiadających odpowiednią wiedzę, doświadczenie i uprawnienia do wykonywania tego rodzaju zabiegów. Godnym zaufania miejscem na terenie Katowic i okolic jest ta klinika medycyny estetycznej: https://www.cmed.pl/zabiegi-laserowe/usuwanie-znamion-brodawek-wlokniakow/. Pełen profesjonalizm, nowoczesne preparaty i sprzęty, są gwarancją jakości i najwyższych standardów utrzymywanych przez lekarzy. Medycyna estetyczna w Katowicach zapewnia swoim pacjentom kompleksową pomoc z dziedziny dermatologii oraz chirurgii. Jednak wybór konkretnej metody leczenia, ustala lekarz indywidualnie podczas konsultacji.

Nowoczesne metody usuwania znamion skórnych dają pacjentom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Najnowsze technologie pozwalają skutecznie pozbyć się nieestetycznego problemu. A dzięki temu, że są nieinwazyjne, nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. W większości przypadków, tuż po leczeniu, pacjent wraca co codziennych obowiązków i zajęć.

Dodaj komentarz