17 maja 2024

Psychodietetyk – kim jest i czym się zajmuje?

Psychodietetyk to osoba, która ma wiedzę zarówno z zakresu odżywiania, diety, ale i z zakresu psychologii. Bywa w życiu wielu osób tak, że przez lata próbujemy różne diety, ćwiczenia. Te zdają się nie działać i sięgamy po bardziej drastyczne środki – odmawiamy sobie jedzenia, a w niektórych sytuacji zjadamy o wiele za dużo. W ten sposób często pojawiają się zaburzenia odżywiania. W takich sytuacjach, praca z psychodietetykiem może pomóc, aby wrócić na dobre tory i nauczyć się zdrowej relacji z jedzeniem.

Psychodietetyka, a zaburzenia odżywiania

Psychodietetyka jest dziedziną, która łączy wiedzę z zakresu dietetyki, medycyny oraz psychologii. Dzięki znajomości tak wielu aspektów, można spojrzeć na człowieka i jego problem z różnych perspektyw. Najważniejszym celem pracy psychodietetyka, jest wprowadzenie zmiany w sposobie odżywiania się pacjenta, ale też poprawa jego samopoczucia, czy zadowolenia z życia.

Jeśli chcemy umówić się z psychodietetykiem, warto wcześniej nieco poczytać o wybranym specjaliście. Psychodietetyk może być dietetykiem z specjalizacją psychodietetyka lub psychologiem z taką samą specjalizacją. Każdy z tych specjalistów może skupiać się nieco na czymś innym i warto wybrać tego, który bardziej odpowie na nasze potrzeby. Dietetyk z specjalizacją psychodietetyka koncentruje się w pracy nad chorobami, takimi jak otyłość i ich wyleczeniem poprzez wypracowanie u pacjenta zdrowych nawyków żywieniowych. Do tego korzysta z indywidualnie dopasowanego planu żywieniowego i wspiera pacjenta odpowiednimi wskazówkami, które mają sprawić, aby zdrowy tryb życia został z nim na zawsze. Psycholog specjalizujący się w psychodietetyce bardziej skupia się na walce z zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia, czy anoreksja, a także z zaburzeniami osobowości jak depresja, które mogą być ściśle związane z odżywianiem. 

Najważniejsza różnica między dietetykiem a psychodietetykiem sprowadza się do tego, że nie pracuje tylko i wyłącznie nad odpowiednią masą ciała pacjenta, ale także nad aspektami psychicznymi i poprawą funkcjonowania pacjenta. Szuka przyczyny problemu, diagnozuje i przede wszystkim wspiera. Pracuje nad emocjami pacjenta, pomaga wypracować takie nawyki jak asertywność, czy motywacja. Dodatkowo, może pomóc w różnych kryzysach życiowych. Psychodietetyk czerpie wiedzę z całego funkcjonowania danej osoby i na tej podstawie ustala plan żywienia, biorąc pod uwagę nie tylko kilogramy, ale i psychikę i możliwości pacjenta. Z odpowiednią wiedzą psychologiczną jest to możliwe. Dzięki temu, wiele osób zaczyna dokonywać świadomych wyborów, walczy z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Ważne jest, aby właśnie wypracować odpowiednie nawyki, bo one pozostają z pacjentem nie tylko do momentu, aż ten osiągnie odpowiednią wagę, ale na długo więcej. Podłoże psychologiczne jest bardzo ważne w wdrażaniu zaleconych zmian. Dzięki temu możliwa jest równowaga pozostałych sfer życia. 

Z zawodu psychodietetyka bardzo ważne jest holistyczne podejście. Dodając do tego wiedzę medyczną, a także psychologiczną, wykorzystując odmienne metody, można walczyć z szkodliwymi nawykami żywieniowymi. Do tego psychodietetyk może pomóc pacjentowi w podjęciu odpowiedniej aktywności fizycznej. Psychodietetyk pomoże nie tylko w sferze odżywiania, ale i w psychice pacjenta. Jeśli chcemy zacząć dokonywać zdrowych nawyków żywieniowych i popracować nad psychiką, może pomóc nam właśnie psychodietetyk. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie sensly.com.

Dodaj komentarz