8 maja 2024

Jak kancelaria radcy prawnego pomaga w sprawie rozwodowej?

Rozwód nie jest łatwym przeżyciem. Podjęcie decyzji o rozstaniu z żoną lub mężem to dopiero początkowy etap całej sprawy rozwodowej, która w zależności od przebiegu może się znacząco przeciągać. W jaki sposób wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty i wnioski? Z jakich elementów musi składać się pozew o rozwód? Czy potrzebuję zbierać dowody, które następnie należy przedstawić przed sądem? Jeśli w Twojej głowie pojawiają się tego typu pytania, oznacza to, że pomoc kancelarii radcy prawnego w Gdańsku lub innym mieście w Polsce może być niezbędna. Sprawdź, czym różni się adwokat od radcy prawnego i dowiedz się, jak drugi z wymienionych specjalistów może Cię wesprzeć podczas sprawy rozwodowej.

Radca prawny a adwokat – różnice

Radca prawny i adwokat to dwie różne profesje prawne pełnione przez specjalistów, którzy pomagają ludziom w rozwiązaniu problemów prawnych. Obydwa zawody wymagają ogromnej i na bieżąco uzupełnianej wiedzy oraz umiejętności, ale istnieją pewne istotne różnice, które warto poznać przed nawiązaniem współpracy z konkretnym ekspertem.

Rola i funkcje

Radca prawny to zawód, który skupia się na doradztwie prawno-biznesowym. Radca prawny często współpracuje z firmami i przedsiębiorstwami, udzielając porad prawnych dotyczących ich działalności, kontraktów, umów handlowych, praw pracowniczych itp. Może również reprezentować klientów przed organami administracji publicznej.

Z kolei adwokat to profesja, która zajmuje się przede wszystkim reprezentacją klientów w sądach i organach administracyjnych. Ich głównym zadaniem jest udzielanie porad prawnych, przygotowywanie pism procesowych, występowanie przed sądem, broniąc interesów swoich klientów w różnych sprawach, takich jak karnych, cywilnych czy administracyjnych.

Uprawnienia

Uprawnienia radcy prawnego oraz adwokata są bardzo zbliżone. Wymienieni specjaliści mogą udzielać porad prawnych, odpowiadają za sporządzanie dokumentów prawnych oraz reprezentują interesy klientów przed organami administracji publicznej i sądami różnej instancji.

W związku z tym radca prawny może oferować swoim klientom takie same usługi jak prawnik.

Niezależność

Radca prawny często współpracuje z firmami, organizacjami lub klientami biznesowymi, doradzając w kwestiach prawnych związanych z działalnością gospodarczą.

Adwokat skupia się głównie na reprezentowaniu interesów klientów w sądach i organach administracyjnych, niezależnie od charakteru sprawy.

Ochrona poufności

Radca prawny, podobnie jak adwokat, podlega obowiązkowi zachowania tajemnicy zawodowej wobec swoich klientów.

Adwokat ma szczególny obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej i nie może zostać przesłuchany jako świadek w sprawach, które dotyczą jego klientów.

Kancelaria radcy prawnego w Gdańsku – wsparcie podczas sprawy rozwodowej

Jeśli chcesz zlecić swoją sprawę rozwodową do poprowadzenia przez kancelarię doradcy prawnego w Gdańsku, w pierwszej kolejności ekspert przygotuje dla Ciebie umowę regulującą zasady współpracy. Sposób jej sporządzenia oraz wyjaśnianie ewentualnych niejasności to pierwsza próba – radca prawny powinien być responsywny i zrozumiały oraz cierpliwie odpowiadać na wszystkie Twoje pytania. Komunikacja jest niezwykle ważna w tym zawodzie, dlatego zdecydowanie warto sprawdzić kompetencje radcy prawnego jeszcze przed podpisaniem umowy.

W czym dokładnie specjaliści pracujący w kancelarii radcy prawnego mogą Ci pomóc?

  • Opracują, a następnie skonsultują z Tobą taktykę procesową;
  • sporządzą pozew o rozwód w oparciu o Twoją sytuację życiową;
  • zajmą się obiegiem korespondencji z sądami różnych instancji;
  • będą pilnować terminów w sprawie rozwodowej;
  • będą przekazywać wszystkie kluczowe informacje o przebiegu sprawy, zwrócą również uwagę, jeśli w dokumentach zabraknie wniosków, a także przypomną o uregulowaniu opłat sądowych.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz