2 maja 2024

Terapia uzależnień – na czym polega i czy jest skuteczna?

Uzależnienie jest złożonym zjawiskiem, które może dotyczyć różnych aspektów życia człowieka i mieć różne podłoże. Bardzo często w rozmowach na temat terapii uzależnień pada pytanie, dlaczego i od czego ludzie się uzależniają?

Terapeuta uzależnień odpowie na to pytanie:

Badania wykazują, że genetyka może odpowiadać za około 40-60% predyspozycji do uzależnienia. Czynniki środowiskowe, takie jak presja rówieśnicza, rodzina, dostępność substancji psychoaktywnych, stres, także odgrywają kluczową rolę w procesie wpadania w nałóg. Zaburzenia takie jak depresja, lęk czy PTSD mogą dodatkowo zwiększać ryzyko uzależnienia, jako formy samoleczenia. Bardzo duży wpływ na człowieka mają również substancje uzależniające i pewne zachowania, np. hazard, gry komputerowe, które mogą stymulować system nagrody w mózgu, prowadząc do tymczasowego uczucia euforii lub ulgi, co może przyczynić się do rozwoju uzależnienia.

Naukowe badania jednoznacznie dowodzą, że regularne używanie substancji może prowadzić do tolerancji, co oznacza potrzebę większych dawek do osiągnięcia tego samego efektu, a w rezultacie — silnego dyskomfortu przy próbie zaprzestania (objawy odstawienia).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.almalibre.pl.

Jak może pomóc terapeuta od uzależnień?

Mając w swoim otoczeniu uzależnioną osobę i chcąc jej pomóc, warto rozważyć terapię uzależnień. Leczenie uzależnień prowadzone jest na terenie całego kraju, w różnych, specjalnie stworzonych do tego miejscach. Może to być gabinet psychoterapii, jak i otwarty lub zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. W takich miejscach może być prowadzona terapia grupowa lub indywidualna, także dla bliskich osób uzależnionych. Jej celem jest pomoc dla osoby uzależnionej, jak i poprawa w funkcjonowaniu całej rodziny.

Na czym skupia się terapeuta uzależnień?

Edukowanie osób w zakresie skutków uzależnienia i dostępnych opcji leczenia, może być pierwszym krokiem do zmiany. W pracy terapeuty uzależnień, nieoceniona jest empatia i wsparcie emocjonalne, zrozumienie, że uzależnienie jest chorobą, a nie brakiem silnej woli. Terapia uzależnień, czy to indywidualna, grupowa czy rodzinna, może pomóc osobom uzależnionym zrozumieć korzenie ich problemów i opracować strategie radzenia sobie. Psychoterapeuta integracyjny wie również, że często kluczowe jest również leczenie współistniejących zaburzeń psychicznych. Prowadzonego przez niego grupy wsparcia, takie zapewniają przestrzeń, gdzie ludzie mogą dzielić się doświadczeniami i uczyć się od innych borykających się z podobnymi problemami.

Jak jeszcze terapeuta uzależnień może pomóc?

Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, medytacja, a także rozwijanie nowych, zdrowych zainteresowań mogą pomóc w procesie zdrowienia i porzucenia nałogu. Ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Indywidualne podejście do leczenia i wsparcia jest kluczowe w drodze do powrotu do zdrowia i pełni życia. Pamiętajmy również o tym, że czas trwania terapii od uzależnień może być różny dla różnych osób i zależy od wielu czynników. Ciężkie uzależnienia, szczególnie od substancji psychoaktywnych, które długo były obecne w życiu osoby, mogą wymagać dłuższego okresu leczenia. Osoby z równoczesnymi zaburzeniami psychicznymi (takimi jak depresja, lęk, zaburzenia osobowości) mogą potrzebować bardziej złożonej, a co za tym idzie, dłuższej terapii. Silna sieć wsparcia rodzinnego, społecznego i zawodowego może przyspieszyć proces zdrowienia, a także umacnia chęć pozostania w czystości.

Dodaj komentarz