22 maja 2024

Najważniejsze informacje na temat dywidendy

Inwestorzy działający na rynku spółek kapitałowych często spotykają się z terminem dywidendy. Dla wielu z nich informacja o jej regularnym wypłacaniu może mieć decydujący wpływ przy podejmowaniu ostatecznej decyzji związanej z zakupem lub sprzedażą akcji. Jednocześnie może się to wydawać nieco skomplikowane dla początkujących osób, które często zastanawiają się nad tym: dywidenda co to?

  1. Dywidenda: co to jest?
  2. Wypłata dywidendy a obowiązek podatkowy
  3. Prawne aspekty dywidendy
  4. Co decyduje o wypłacie dywidendy lub jej braku?
  5. Najpopularniejsze rodzaje dywidend

W dalszej części artykułu znajdziesz podsumowanie istotnych informacji na temat prawnych aspektów dywidendy, wyjaśnienie terminu, opis popularnych rodzajów dywidend, a także dowiesz się, czy po wypłacie dywidendy trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego.

Dywidenda: co to jest?

Jeżeli ktoś, słysząc o dywidendzie myśli o podziale zysku, to ma rację. Dywidenda to po prostu prawo wspólników do zysków spółki kapitałowej. Zysk może przypadać na udziały wspólników lub akcje notowane na giełdzie. Oznacza to, że na wypłatę dywidendy (o ile zostanie ona uchwalona) mogą liczyć zarówno wspólnicy, jak i posiadacze akcji. Dzięki temu zyskują szansę na otrzymanie części zysku netto spółki. 

Wypłata dywidendy a obowiązek podatkowy

Niestety, podobnie jak ma to miejsce przy innych formach pomnażania oszczędności, w Polsce obowiązuje podatek od wypłaty dywidendy. Wynosi on 19% i jest pobierany, a następnie przekazywany przez spółkę (która w tym przypadku jest płatnikiem).

Prawne aspekty dywidendy

Pomimo tego, że spółki wypłacają dywidendę, warto zapoznać się z prawnymi aspektami. Najważniejsze z nich to:

  • prawo do dywidendy, które nie jest roszczeniem wobec spółki, tylko wynika z udziału wspólnika we spółce,
  • wysokość dywidendy – zgodnie z zapisami uchwały o podziale zysku i kodeksu spółek handlowych, kwota przeznaczona do podziału nie może przekraczać zysku uzyskanego w poprzednim roku,
  • wypłata dywidendy następuje w dniu określonym w odpowiedniej uchwale.

Po dodatkowe informacje na temat tego, jak w praktyce wygląda opodatkowanie dywidendy, jak ustalić dzień wypłaty dywidendy czy nawet co z zaliczkami na poczet dywidendy można znaleźć na stronie prawny.org.pl. W razie potrzeby, można tu również uzyskać profesjonalną pomoc prawną.

Co decyduje o wypłacie dywidendy lub jej braku?

Zanim jednak dojdzie do otrzymania dywidendy, musi zaistnieć wiele czynników. Chodzi przede wszystkim o sytuację finansową spółki, jej plany na przyszłość oraz aktualne przepisy prawa. Najważniejszy warunek, od którego zależy zarówno wysokość dywidendy, jak i to, czy w ogóle zostanie wypłacona, jest zysk netto spółki. Jeżeli nie ma zysku, spółka nie dysponuje środkami, które mogłyby trafić do akcjonariuszy. Istotna jest także polityka dywidendowa spółki, która powinna określać, jaki procent zysku netto może zostać przeznaczony na dywidendę. Ostateczną decyzję podejmuje zarząd spółki lub zgromadzenie wspólników. Jeżeli uda się dojść do porozumienia, należy ustalić dzień dywidendy. 

Najpopularniejsze rodzaje dywidend

Na koniec warto wspomnieć o kilku rodzajach dywidend. Najczęściej przyjmuje ona postać pieniędzy, ale istnieją również inne możliwości wypłacenia dywidendy. Przykładem może być forma rzeczowa (wówczas można otrzymać na przykład samochód). Co ciekawe w Polsce istnieje również możliwość wypłaty dywidendy wstecznej. Jest to stosowane w przypadku, gdy wcześniej spółka nie miała odpowiednich możliwości finansowych.

Dodaj komentarz