29 kwietnia 2024

Stacja Uzdatniania wody Zachód w Olsztynie

W dzisiejszych czasach każdy chce mieć wodę z sieci wodociągowych. W miastach realizowana jest modernizacja gospodarki wodno -ściekowej. Stacja Uzdatniania Wody „Zachód” w Olsztynie powstała pod koniec XIX wieku. Woda nie jest czerpana z jezior, ale z ośmiu studni głębinowych. Jest to woda oligoceńska. W artykule wyjaśniamy, jakie są zadania Stacji Uzdatniania Wody „Zachód” i czy warto kupować urządzenia uzdatniające wodę na użytek domowy.

1. Stacja Uzdatniania Wody „Zachód” w Olsztynie po modernizacji

2. Zakup stacji uzdatniania wody i innych urządzeń do domu

Każde Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Polsce musi dbać o to, by woda nadawała się do użytku. W niektórych miastach modne jest picie wody prosto z kranu, co promuje ekologiczny styl życia (mniej opakowań plastikowych). W Olsztynie nad jakością wody czuwa między innymi Stacja Uzdatniania wody Zachód w Olsztynie. Coroczne płukanie magistral i sieci wodociągowych może przyczynić się do zmiany klarowności wody. Mieszkańcy są uprzedzani o tego typu czynnościach. 

Stacja Uzdatniania Wody „Zachód” w Olsztynie po modernizacji

W Olsztynie jest sześć stacji uzdatniania wody. „Zachód” jest drugą co do wielkości stacją. Ta stacja została zbudowana w XIX wieku. Przeszła dwie modernizacje. Pierwsza z nich odbyła się w dwudziestoleciu międzywojennym. Natomiast druga to czasy współczesne (pierwsza dekada XXI wieku). Inwestycja kosztowała około 11 mln zł. Środki pochodziły w 25% z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Przebudowano między innymi układ filtracyjny, chlorownię i sieciownię. Zbudowano urządzenia, które umożliwiają uzyskanie parametrów ekologicznych. Była to kompleksowa modernizacja. Uchroniła ona stację od wyłączenia z użytkowania. Projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Olsztynie” miał na celu zminimalizowanie różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami UE. 

Zakup stacji uzdatniania wody i innych urządzeń do domu

Proces oczyszczania wody to filtracja, zmiękczanie, usuwanie związków chloru i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Na rynku jest kilka rozwiązań, które umożliwiają uzdatnianie wody w warunkach domowych. Przede wszystkim może chodzić o domy jednorodzinne, działki rekreacyjne i siedliska czerpiące wodę ze studni głębinowych. Przed zakupem warto przeprowadzić badania wody z własnego ujęcia. Dzięki innowacyjnym urządzeniom można zapobiec na przykład osadzaniu się kamienia w instalacji hydraulicznej. Bardzo częstym problemem są przekroczone wartości manganu i żelaza, mętność wody, obecność bakterii i przykry zapach wody. 

Dodaj komentarz