27 stycznia 2022

Jak kupować zapach?

Dobra woda toaletowa – nie mówiąc o perfumach – kosztuje niemało. Warto więc dobrze się przygotować do takiego zakupu. Nie kupuj zapachu pod wpływem impulsu, nie decyduj o tym, czy ci się podoba czy nie, na podstawie spryskanej testerem karteczki. Na skórze może pachnieć zupełnie inaczej. Inaczej będzie też pachniał po 10 minutach, a inaczej po godzinie. „Pochodź” z zapachem – tylko tak sprawdzisz, czy na prawdę Ci się podoba, czy nie boli Cię od niego głowa.

Ile zapachu w pachnidle
Perfumy 
Zawierają ekstrakty zapachowe o najwyższym stężeniu, dlatego są najtrwalsze. Ich woń utrzymuje się na skórze nawet przez kilkanaście godzin. Perfumy są drogie, w Polsce trudno dostępne.

Wody perfumowane
Mają mniej ekstraktów zapachowych niż perfumy, ale więcej niż wody toaletowe. Utrzymują się na skórze przez kilka godzin. Nuta głowy odparowuje w ciągu kilkunastu minut. Są tańsze od perfum, łatwo kupić je w Polsce. 

Wody toaletowe
Zaledwie siedmioprocentowe stężenie wonnych ekstraktów nie gwarantuje trwałości zapachu porównywalnej do perfum. Wody toaletowe są najpopularniejsze, a zarazem najtańsze. 

Perfumowany puder do ciała
Zawiera tyle samo ekstraktu zapachowego co woda toaletowa, ale jego woń jest trwalsza. Nie ma alkoholu ani wody, więc nie odparowuje tak szybko po nałożeniu na skórę. Zapach w tej formie sprzedaje tylko kilka firm perfumeryjnych.
Zarówno wodę toaletową, jak i perfumy najlepiej nakładać tam, gdzie skóra jest najcieńsza i dobrze ukrwiona, to znaczy: 
– za uszami, 
– po wewnętrznej stronie nadgarstka, 
– na skroniach, 
– w zgięciu łokcia, 
– w pachwinach, pod kolanami. 
Dobre efekty przynosi też perfumowanie włosów – doskonale chłoną aromaty, a zapach utrzymuje się bardzo długo. Ale uwaga, perfumy, wody perfumowane i toaletowe zwykle mają w składzie alkohol w wysokim stężeniu. Dlatego włosy lepiej perfumować kosmetykami przeznaczonymi specjalnie do tego celu. Nie zawierają alkoholu, więc nie wysuszają włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.