27 stycznia 2022

Co to jest Robotic Process Automation?

We współczesnym biznesie trudno odnosić sukcesy na dużą skalę bez wykorzystania systemów komputerowych. To na nich opiera się praca niemal wszystkich działów, począwszy od administracji, poprzez sprzedaż, aż po obsługę klienta. Robotic Process Automation to inteligentne oprogramowanie, które sprawia, że procesy wewnątrz organizacji przebiegają szybciej i są pozbawione błędów. Na czym dokładnie to polega?

Czasochłonna obsługa systemów komputerowych

Współczesne przedsiębiorstwa i instytucje bazują na wykorzystywaniu ogromnej liczby danych. Dotyczy to informacji o klientach, dokumentów finansowych, jak i danych o personelu. Oprogramowanie ułatwia pracownikom wykonywanie ich codziennych zadań, ale mimo to są one niezwykle czasochłonne. Specjaliści muszą skupiać się na rutynowych czynnościach, które nierzadko pochłaniają większość ich czasu pracy. Właśnie ten problem rozwiązuje RPA.

Działanie Robotic Process Automation

Robotic Process Automation to oprogramowanie, w którym roboty naśladują pracę człowieka związaną z rutynowymi czynnościami w biznesowych systemach komputerowych. Chodzi przede wszystkim o proste, powtarzalne zadania, takie jak m.in.: generowanie dokumentów, archiwizowanie danych, wystawianie faktur, dokonywanie rezerwacji. Oprogramowanie wykonuje te czynności znacznie szybciej, a pracownicy mogą skupić się na kreatywnych zadaniach i rozwiązywaniu problemów. RPA ma jeszcze jedną ogromną zaletę – odpowiednio skonfigurowany robot działa bezbłędnie, dlatego korzystając z tej technologii, eliminujemy ryzyko błędu ludzkiego.

W jakich branżach sprawdza się RPA?

Obecnie Robotic Process Automation znajduje zastosowanie w kolejnych branżach. Powszechnie korzysta się z tej technologii w sektorze bankowym, energetycznym, ubezpieczeniowym, ochrony zdrowia, a nawet produkcji – wszędzie tam, gdzie pracuje się na dużych bazach danych i wymagany jest szybki przepływ informacji. W niektórych przypadkach roboty odpowiadają już także za obsługę klienta.

Na polskim rynku wdrażaniem rozwiązań z zakresu RPA zajmuje się m.in. firma Craftware (craftware.pl), będąca partnerem UiPath, jednego z wiodących dostawców technologii RPA. Wsparcie doświadczonego partnera pozwala znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania dla konkretnej firmy i typu prowadzonej działalności biznesowej. Więcej na temat tej swoistej rewolucji w oprogramowaniu biznesowym można znaleźć pod adresem: https://craftware.pl/robotic-process-automation-o-co-tyle-szumu/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.